Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Depremzedelere Yapılacak Yardımlar Hakkında Açıklama Yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremde zarar gören evini taşıyacak vatandaşların hesaplarına bugün itibarıyla 15 bin liralık taşınma yardımının yatmaya başlayacağını duyurdu.

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile konteyner kentte yaşayan depremzedeleri ziyaret etti. Afşin’de yaptığı açıklamada, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara şifalar dileyerek, vefat edenler için “Fatiha” suresini okudu.

“15 bin lira taşınma yardımını bugün itibarıyla ödemeye başlıyoruz”

Cumhur İttifakı olarak hep birlikte Afşin’de olduklarını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“Millet olarak hepimizin başı sağ olsun. Gerek hava şartları, gerekse deprem alanının genişliği sebebiyle çeşitli zorluklarla karşılaşmış olsak da ilk günden itibaren sizlerin yanındayız. Kamu kurumlarımızla belediyelerimizle sivil toplum kuruluşlarımızla ilçemizi bir an önce ayağa kaldırmanın gayreti içinde olduk. Kahramanmaraş genelinde olduğu gibi Afşin’de de deprem sonrasında yaraların hızla sarılmaya başlandığını görüyoruz. Bugüne kadar köylerle birlikte ilçemizde ihtiyaç duyulan çadırlar dağıtıldı. Şimdi işin ikinci etabındayız ve konteynerleri süratle yerleştirerek, çadırlardan konteyner kentlere geçmeye başlayacağız. Toplamda 842 konteynerin kurulumu için altyapı çalışmaları devam ediyor.

Yakınını, evini, eşyasını depremde kaybeden vatandaşlarımızın maddi külfetlerini hafifletecek adımları atıyoruz. Evleri kullanılamaz hale geldiği için kiraya çıkacak depremzedelerimize 3 bin lira ile 5 bin lira arasında kira yardımı yapıyoruz. Bunun için evini taşıyacak depremzedelerimize 15 bin lira taşınma yardımını bugün itibarıyla ödemeye başlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yaşanan felaket nedeniyle hayatını kaybeden bireylerin yakınlarına acil ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri sebebiyle 100 bin lira ödeme yapacaklarını belirten Erdoğan, afetten etkilenen vatandaşlara ilk aşamada 10’ar bin lira ödeme yaptıklarını aktardı.

Kahramanmaraş merkezli depremde evleri yıkılan vatandaşların en kısa sürede kalıcı konutlarına geçmeleri için yoğun uğraş içerisinde olduklarını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Afşin genelinde 4 bin 516 binadaki 9 bin 295 bağımsız bölümün yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu tespit edildi. Maraş genelinde bu rakam 45 bin 575 binada 119 binden fazla bağımsız bölüme ulaşıyor. Deprem bölgesinin tamamında mart ve nisan aylarında temelini atacağımız konutların ve köy evlerinin sayısı 309 bini buldu. Bunun, 83 bin konutu ile 18 bin 681 köy evini Maraş’ta inşa edeceğiz. Hasar tespit çalışmaları tamamlanınca, bu sayılar kesinleşecek. Yitip giden canlarımızı geri getiremesek de Allah’ın izniyle ilçemizdeki maddi kayıplarımızın tamamını telafi edeceğiz. Sizlerden, devletinize ve hükümetinize güvenmenizi istiyorum. Bize, bir yıl müsaade, inşallah bir yıl içerisinde konutlarımızı tamamlayarak, sizleri konutlara geçireceğiz. Acımız ne kadar büyük olursa olsun, inancımız ve irademiz de o derece kuvvetlidir.”

“Bu zor günlerin üstesinden beraberce geleceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişte Van’da, Bingöl’de, Elazığ’da, Malatya’da, İzmir’de, Kütahya Simav’da, yaşanan deprem ve sel gibi felaketlerin nasıl üstesinden geldikse, aynı şekilde 11 ilimizde de bunu başaracağız diyerek sözlerini şöyle tamamladı;

“Devlet olarak bugüne kadar hiçbir vatandaşımızı çaresiz bırakmadıysak, inşallah bu sefer de kimseyi aç, açıkta bırakmayacağız. Milletçe el ele, omuz omuza, yürek yüreğe vererek, bu zor günlerin üstesinden beraberce geleceğiz.

Mevla, bizlere bir daha böyle acılar yaşatmasın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu