Gündem

Covid-19’un Yeni Varyantı BA.6 Uzmanları Tedirgin Etti

Uzmanlar, en son Danimarka’da ortaya çıkan Covid-19’un yeni varyantı ile ilgili sosyal medya platformundan endişelerini dile getirdi. Omicron’un alt varyantı olarak tanımlanan BA.6 için, daha fazla mutasyona sahip olduğunu söyleyen uzmanlar, “Potansiyel olarak daha büyük bir dalgaya neden olabilir. ” uyarısında bulunuyor.

Oxford Üniversitesinden Trisha Greenhalgh ve University College London’dan Christina Pagel, değerlendirmede bulunmanın şu an için pek mümkün olmadığını belirtiyor. Greenhalgh de paylaşımında, “WhatsApp’taki çeşitli bilim grupları susmuyor. Genetik sıralama video ve diyagramları gidip geliyor. Az bir detaydan anladığım kadarıyla bir kez daha maske takma zamanı gelmiş gibi gözüküyor.” ifadelerini kullandı.

“Farklı bir yapıya sahip varyant tespit edilirse bu durum korkutucu olur”

İngiliz Daily Mail gazetesine açıklamalarda bulunan Leeds Üniversitesinden Stephen Griffin, BA.6’nın Covid-19’daki en büyük değişimi simgelediğini söyleyerek, “Yayılmaya başlarsa endişe edin.” uyarısında bulundu. Griffin, henüz bir sonuca varmak için erken olduğunu belirtirken, yeterli verinin bulunmamasının tahminleri zorlaştırdığını da sözlerine ekledi. Warwick Üniversitesinden Lawrance Young, Omicron alt türlerinin dünyada yayılmaya devam ettiğini ve daha güçlü bir varyantın ortaya çıkmasının sürpriz olmayacağını ifade etti. Aslında bütün varyantların Omicron’un alt türevi olmasından dolayı kontrol edilebilir anlamını taşıdığını kaydeden Young, eğer farklı bir yapıya sahip bir varyant tespit edilirse bu durumun korkutucu olacağından bahsediyor. East Anglia Üniversitesinden Paul Hunter ise diğer uzmanların aksine yeni varyantın önemli bir salgına sebep olmayacağını belirterek, maskeyi sadece bünyesi daha hassas olan gruplar için önerdi. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu