Gündem

DSÖ Açıkladı: COVID-19 Yaşam Süresini Kaç Yıl Kısalttı?

DSÖ, dünya genelindeki ortalama yaşam süresinde yaşanan iyileşmelerin ve ilerlemenin COVID-19 salgını zamanında tersine döndüğü açıkladı.

Bahse konu açıklamada, 2019-2021 yılları arasında COVID-19 salgını nedeniyle beklenen yaşam süresinin 1,8 yıl azalarak ortalama 71,4 yıla düştüğü aktarıldı. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, konu hakkında yaptığı açıklamada; “COVID-19 salgını sadece 2 yıl içinde, beklenen yaşam süresinde 10 yıllık bir kazanımı tersine çevirdi.” dedi.

Ghebreyesus, gelecek nesilleri korumak amacıyla ülkelerin küresel bir salgın anlaşması üzerinde uzlaşmaları gerektiğini vurguladı.

Salgından en çok etkilenen ülkeler

DSÖ’nün “Dünya Sağlık İstatistikleri 2024” raporuna göre, Amerika kıtası ve Güneydoğu Asya Covid-19 salgınından en çok etkilenen  ülkeler arasında yer aldı. Söz konusu raporda, COVID-19’un 2020 ve 2021 yıllarında Amerika kıtasında en sık rastlanan ölüm sebebi olduğu kaydedildi.

Yine raporda, Batı Pasifik ülkelerininCOVID-19 salgınının ilk iki yılında virüsten asgari düzeyde etkilendiği aktarıldı. Beklenen yaşam süresi, bir kişinin ortalama ne kadar yaşadığını ortaya koyan istatistiki bir ölçüttür. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat