Gündem

Çocuklukta Uzun Süreli Hareketsizlikler İleride Kalpte Hasarlara Yol Açabilir

Avrupa Kardiyoloji Derneği’nin (ESC) internet sitesinde yayımlanan araştırmaya göre çocuklar ve gençlerin uzun süre hareketsiz kalmalarının ilerleyen yaşlarda kalp hasarlarına yol açabileceği belirlendi.

Araştırmada 766 çocuğun, 11, 15 ve 24 yaşlarında birer haftalık dönemlerde aktivite izleyicisi bulunan akıllı saatlerle oturarak hareketsiz kalma süreleri takip edildi. Katılımcıların, 17 ve 24 yaşlarındayken ekokardiyografi adı verilen ultrason taramasıyla kalplerindeki sol karıncığın ağırlığı ölçüldü.

Araştırmacılar, ilişkiyi etkileme potansiyeline sahip yaş, cinsiyet, kan basıncı, vücuttaki yağ oranı, sigara kullanımı, fiziksel aktiviteler ve sosyoekonomik durum gibi faktörlere göre düzenleme yapılmasının ardından 11 ila 24 yaşında hareketsiz kalınan süreyle, 17 ve 24 yaşlarında elde edilen kalp ölçümlerini karşılaştırdı.

Araştırmada çocukların uzun süre hareketsiz kalmasının “sol karıncık ağırlığında artışla” ilişkisi olup olmadığı incelendi. Katılımcıların 11 yaşındayken hareketsiz geçirdiği yaklaşık 6 saatlik sürenin 24 yaşında 9 saat civarına çıktığı açıklandı. Araştırmacılar, 11 ila 24 yaşlarında hareketsiz geçirilen her dakikanın, sol karıncık ağırlığında artışa neden olduğunu keşfetti.

Uzmanlar Kalp Hastalıklarına Karşı Bolca Fiziksel Aktivite Öneriyor

Finlandiya’daki Doğu Finlandiya Üniversitesinden ve araştırma yazarlarından Dr. Andrew Agbaje, “Gençlerin ekran başında geçirdikleri süre, daha ağır bir kalbe neden oluyor. Yetişkinler üzerine yapılan araştırmalardan, ağır bir kalbin kalp krizi ve inme ihtimalini artırdığını biliyoruz.” dedi.

Agbaje, bahsi geçen araştırmanın, hareketsiz geçirilen sürenin, vücut ağırlığına ve kan basıncına bakılmaksızın kalpte meydana gelebilecek hasarlarla ilişkilendirilebileceğini ifade etti.

Çocukların ve gençlerin uzun vadede sağlıklarına dikkat etmeleri gerektiğini vurgulayan Agbaje, ebeveynlere, çocuklarının hareket etmesini sağlamak için onları yürüyüşe çıkarmaları, sosyal medya ve video oyunu sürelerine sınır koymak gibi tavsiyeler önerisinde bulundu. (Kaynak: AA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu