Gündem

Çocukları ile Tatile Çıkmayı Düşünen Aileler İçin Uyarı

Acıbadem Kayseri Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Onur Yılmaz, ebeveynleri çocukları ile tatile çıkma konusunda uyardı. Güneşin en tepede olduğu 10.00-16.00 saatleri arasında korumaları gerektiğini ifade ederek, “Özellikle kız çocukları ıslak mayo ile dolaşmamalı ve üstleri değiştirilmeli” şeklinde açıklama yaptı.

Güneşin özellikle küçük çocuklar için bazı tehlikeli sonuçları olabileceğini söyleyen

Güneş ışıklarının çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerinden bahseden Acıbadem Kayseri Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Onur Yılmaz, “Çocukları ile tatile yapmak çok eğlenceli olsa da dikkat etmemiz gereken hususlar var. Öncelikle yazın sıcaklarda güneşten korunmaları gerekiyor. Özellikle saat 10.00 ile 16.00 arasında güneş ışınları dik açıyla yeryüzüne ulaşır. Bu saatlerde güneş altında uzun süre durmak çocuklarda güneş yanığı, güneş çarpması gibi istenmeyen sorunlara neden olabilir. Daha küçük çocuklarda ise isilik oluşabilir” şeklinde açıklama yaptı.

“Güneş, bebeklere gölgede de zarar verebilir”

Güneş ışınlarının dik bgir şekilde indiği öğle saatlerinde kendilerini ve çocuklarını korumaları gerektiğinden bahseden Dr. Yılmaz, “Bu saatler arasındaki ışınlar, gölgede de çocuklara zarar verebilir. Bu yüzden çocuklar gölgede bile olsa koruyucu güneş kremini belli aralıklarla da olsa kullanmak gerekiyor. Akşam saat 18.00-19.00’den sonra güneş kremini biraz daha azaltabiliriz” diye konuştu. Dr. Yılmaz, halk arasında “Güneş kremi kullanılırsa D vitamini oluşmaz” gibi yanlış bir düşünce bulunduğuna işaret ederek “Etkinliğini azaltan bazı durumlar olmasına karşın genelde güneş kremlerinin D vitamini almasına büyük oranda engel olmuyor” dedi.

“Havuzdan sonra hemen duş alınmalı”

Dr. Yılmaz, kız çocukları ile tatile gidildiğinde mayolarının daha fazla alan kapladığı için ıslak bir şekilde bedenlerinde kalmasının zararlarından bahsederek, “Yine güneşin dik geldiği zamanlarda özellikle havuza az girilmeli. Havuza girildikten sonra hemen kurulanmalı ve hemen duş alınmalı. Çünkü diğer çocuklardan kaynaklı oluşan mikroplar havuz suları ile çocuklara bulaşabilir ve özellikle ishal ve idrar yolları enfeksiyonuna neden olabilir. Bu yüzden hemen kurutulup temiz kıyafetler giydirilmeli” dedi.
6 aydan küçük olan bebeklerin havuzlara sokulmasının zararlarının altını çizen Dr. Yılmaz, “Deniz suyu çok daha temiz, tuzlu olduğu için çok daha güvenilir bir su. İlk 6 ay sadece denizle vakit geçirmeleri daha iyi olur. Ya da kendi tek özel kullanımlık havuzları olursa, bunların kullanılmasında bir sakınca yoktur” şeklinde açıklama yaptı.

“6 aydan sonra bebeklere su verilmeli”

Yaz ayında çocukları ile tatile giden ailelerin bir diğer dikkat etmesi gereken husus da su ihtiyacının altını çizen, 4-12 bardak su içmeleri gerektiğine değinen Dr. Yılmaz, sözlerine şu şekilde devam etti:
“Yazın çocuklarımızda beslenme çok önemli özellikle de tatilde güneşin altında fazla vakit geçirileceği için, bebeklere de 6 ay sonrasında mutlaka su verilmesi gerekli. Eğer bebek 6 aydan küçükse ve yalnızca anne sütü alıyorsa ek olarak su vermeye gerek yok. Zira, annede sıcakta sık su içtiği için sütünde bebeği için yeterli miktarda su oluyor. İlk 6 ayda formül mama ile beslenen bebeklerde su takviyesi yapılabilir. 6 ay sonrasındaki bebeklerde de beslenmesine sulu gıdalar özellikle de yaz meyveleri aromalı meyve suları eklenebilir.”

“Çocuklar günde 12 bardak su içebilir”

Su kaybının arttığının bu yüzden su alımının çocuklarda çok önemli olduğunun üzerinde duran Dr. Yılmaz “Örnek veriyorum 8 yaşındaki bir çocuk 12 bardak su içebilir. Bu şekilde bol miktarda su içilip mevsim meyvelerinden faydalanarak su ihtiyacını gidermesi çok iyi olur. Yazın beslenmesine de dikkat etmeliyiz. Bol enerji harcayan çocukların kemik ve kas dokusunu koruyacak protein, yağ açısından zengin balık, tavuk eti gibi besinleri bolca kullanabiliriz. Mevsimsel olarak balık yazın daha az bulunacağından balık yağı takviyeleri alınabilir. Ancak toplumda yazın balık yağı kullanılmaz diye bir yanlış düşünce var. Biz ailelere de yazın balık yağı alınabilir, sakıncası yok diyoruz” şeklinde konuştu.

Aynı zamanda yolculuk süresince ve tatil içinde çocukların yedikleri besinler konusunda da dikkatli olunması gerektiğinin altını çizen Yılmaz, sıcak yaz günlerinde çocukların bol yağlı, kızarmış sebzeler yerine daha hafif gıdalar alması gerektiğini vurguladı. Sağlıksız paketli gıdaların yaz sıcağında daha zararlı olabileceğinin altını çizeren paketlenmiş gıdalardan uzak durulmasını önerdi. Taze sebze ve meyvelerin su oranı yüksek yeşil besinlerin daha çok kullanılmasını tavsiye etti. Yaz tatilinin aileler ve çocuklar açısından sorunsuz geçmesi için sağlığın önemine değinerek, tatile çıkılmadan önce çocuklar ile tatil planının en ince ayrıntısına kadar yapılmasını tavsiye etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat