Gündem

DSÖ Raflardan Kaldırılmasını istemişti: Çocuk Ölümlerine Yol Açan Şurupla İlgili Karar Verildi

Hindistan Ticaret ve Endüstri Bakanlığı Dış Ticaret Genel Müdürlüğü, Özbekistan ve Gambiya’da çocukların hayatını kaybetmesine sebep olan Hint menşeli bir öksürük şurubunun ihracatına ilişkin yeni kurallar getirilmesi tebliği yayımladı.
Yayımlanan karar göre:”1 Haziran’dan itibaren şuruptan alınacak örnekler laboratuvarlarda incelendikten sonra ihracı için başvuru yapılabilecek”.

Yayımlanan tebliğde, eyalet hükümetlerine bağlı laboratuvarların listesi ve örneklerin incelenebileceği merkez  paylaşıldı. Şurubun ihracatıyla ilgili kural, 2022’de Özbekistan’da 18, Gambiya’da 66 çocuğun hayatını kaybetmesine neden olmasının ardından getirilen bir önlem olarak değerlendirildi.

Ne olmuştu?

Özbekistan Sağlık Bakanlığının yapmış olduğu açıklamada, 18 çocuğun, Hindistan’ın Marion Biotech firmasında üretilen “Dok-1 Max” öksürük şurubunu kullanmasının ardından hayatını kaybettiği bilgisi verilmişti.

Hindistan’dan Gambiya’ya ihraç edilen “Maiden Pharmaceuticals” şirketine ait öksürük şurubunu içtikten sonra, ekim 2022’de en az 70 çocuğun hayatını kaybettiği duyurulmuştu.

DSÖ’den 24 Ocak’ta yapılan yazılı açıklamada, Hindistan’ın Maiden Pharmaceuticals ve Marion Biotech firmaları tarafından üretilen ve Gambiya ve Özbekistan’daki çocuk ölümleriyle ilişkilendirilen öksürük şurupları için belirli ürün uyarıları göndererek ilaçların raflardan kaldırılmasını da istemişti. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu