Gündem

Çin, Bazı Kovid-19 Kısıtlamalarını Kaldırdı

Çin, yurt dışından gelen bireylere yönelik bazı Kovid-19 kısıtlamalarını kaldırdığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığının yapmış olduğu yazılı açıklama çerçevesinde, yolcuların bundan sonra seyahatlerinden evvel Çin büyükelçilikleri ve konsolosluklarından sağlık kodu almak zorunda olmadıkları duyuruldu.

Yapılan açıklama kapsamında, yolcuların seyahatlerinden 48 saat evvel Kovid-19 testi yaptırması, test sonucunun pozitif olması durumunda negatife dönene kadar seyahatlerinde ertelemeye gitmesi önerildi.

Sağlık durumunda değişim görülen ve ateş belirtisi bulunan bireylere gümrükte antijen testi yapılacağı ve eğer pozitif iseler, sağlık durumlarına göre evde karantinaya girmeleri ya da hastanede tedavi edilmelerinin isteneceği aktarıldı.

Yapılan revize neticesinde halen yurt dışından gelen bireylere yapılan 5 gün zorunlu merkezi karantinaya ek olarak 3 gün boyunca evde tıbbi gözetim uygulamasının bittiği anlamına geliyor.

Çin hükümeti, Kovid-19 kısıtlamalarındaki bu değişimin yeni bir işareti olarak “A kategorisi salgın hastalık” tanımı kapsamındaki salgın kontrol ve önleme uygulamalarının sonlandırılacağını duyurmuştu.

Ulusal Sağlık Komisyonu, dün yerel sağlık kurumları ve hastanelere göndermiş olduğu talimat sonucunda, 8 Ocak 2023 tarihi itibariyle “B kategorisi salgın hastalık” tanımı doğrultusundaki uygulamalara geçiş için hazırlıklarını bitirmesini istemişti.

Yeni uygulama sayesinde Kovid-19, Çin’in Sınır Sağlığı ve Karantina Yasası çerçevesinde “karantina altına alınacak salgın hastalık” statüsünden kaldırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu