Gündem

CHP Kovid-19 Danışma Kurulu Aşı Tavsiyesinde Bulundu

CHP Kovid-19 Danışma Kurulu, iki değerlikli mRNA aşılarının kullanılması hakkında tavsiyelerde bulundu.

Kovid-19’a karşı hem orijinal virüsü hem de Omicron varyantını içeren “iki değerlikli” yeni nesil mRNA aşılarının ABD ve Avrupa Birliği’nde kullanılmaya başlandığını bildiren CHP Kovid-19 Danışma Kurulu, Sağlık Bakanlığı ivedi olarak iki değerlikli mRNA aşılarını ve 12 yaşın altındaki çocuklar için kullanılabilecek aşıları ücretsiz olarak uygulanmak üzere sağlamalıdır.” önerisinde bulundu.

CHP Kovid-19 Danışma Kurulu’nun yapmış olduğu yazılı açıklama kapsamında, Kovid-19’un geçen 2 sene baz alındığında daha nadir görüldüğü fakat toplum ve kişilerin sağlığı yönünden halen önemini kaybetmediği bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) haftalık son durum raporu doğrultusunda, gitgide azalan test sayıları ve eksik bildirimlere rağmen hastalık olgularının tüm dünya çapında arttığı belirtilen açıklamada, Kovid-19’a karşı ülkemizde yapılan BioNTech ve Sinovac aşılarının güvenli ve etkin olduklarının bilimsel çalışmalar sayesinde kanıtlandığının altı çizildi.

CHP Kovid-19 Danışma Kurulu’nun, ülkemizde kullanılan mRNA aşısının geçerliliğinin son çıkan araştırmalara göre inaktif aşılarla karşılaştırıldığında daha fazla bulunduğu söylenen açıklamada, bu sebepten ötürü başta risk grubundaki bireyler için mRNA aşılarının kullanılması tavsiyesinde bulunduğu kaydedildi.

Kovid-19’un yeni varyantlarının ortaya çıktığı anımsatılan açıklamada, Omicron’a ilk defa geçtiğimiz yılın kasım ayında rastlanıldığı ve halen baskın olduğu vurgulandı.

Bu varyantın da alt tipleri olduğu, aşıların yeni çıkan varyantlara oranla etkinliğinin gitgide azaldığı, bu sebeple hem orijinal virüsü hem de Omicron varyantını içeren “iki değerlikli” yeni nesil mRNA aşısının geliştirildiğine vurgu yapılan açıklamada, “Bu aşının da güvenli ve etkili olduğu bilimsel araştırmalarla gösterilmiş ve ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılmaya başlanmıştır. Bi-valan, yani iki değerlikli aşı henüz ülkemizde bulunmamaktadır.” sözleri kullanıldı.

Kovid-19 aşılarının, hastalığın yayılması ve şiddetinin azaltıldığı fakat hastalığı tamamen geçirmediğine de değinilen açıklamada daha sonra şu satırlara yer verildi:

“Ağır hastalığı ve ölümü azalttığı net şekilde bilinen Kovid-19 aşılarının riskli gruptakiler başta olmak üzere çocuklar dahil tüm topluma uygulanması büyük önem taşımaktadır.

Aşı hayat kurtarır. Kovid-19 pandemisinde de güvenli ve etkili aşılar sayesinde küresel düzeyde milyonlarca insanın hayatı kurtulmuş, on milyonlarca insanın hastaneye yatması engellenmiştir. Sağlık Bakanlığı ivedi olarak iki değerlikli mRNA aşılarını ve 12 yaşın altındaki çocuklar için kullanılabilecek aşıları ücretsiz olarak uygulanmak üzere sağlamalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat