Gündem

Cerrahpaşa Tıp Birimlerinin Büyük Bir Kısmında Hizmetler Durduruldu

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜC) Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, gerçekleştirilen basın toplantısında yaptığı açıklamada, 11 ilimizi etkileyen merkez Kahramanmaraş depremleri sonrasında, beklenen İstanbul depremi nedeniyle tedbir maksatlı üniversitelerindeki tüm binaların depreme dayanaklılığının sorgulandığını belirtti.

Cerrahpaşa Yerleşkesi’nde bulunan eğitim, araştırma, hasta hizmetleri ve yönetim binalarının içerisinde bulunduğu yaklaşık 180 bin metrekarelik alanın hizmette olduğunu belirten Rektör Aydın, hizmet binalarından bir kısmının tarihi yapıda bir kısmının betonarme bir kısmının da geçici çelik konstrüksiyonlardan oluştuğunu ifade etti.

Yaşanan depremler sonrasında betonarme yapıdaki binaların sorgulanması için geçtiğimiz haftanın başında Rektörlük tarafından üniversitenin İnşaat Mühendisliği Bölümü akademisyenlerinden oluşan bir heyetin görevlendirildiğini, Cerrahpaşa bölgesinde yer alan bütün yapıların sorgulandığını belirten Aydın, “Yapılan değerlendirme neticesinde, tüm dahili ve cerrahi bilimleri içerisinde barındıran, toplam 17 ayrı binadan oluşan Monoblok binalar kompleksi ile Uğur Derman binası, yemekhane binası ve öğrenci yurt binalarının emniyetle hizmeti yerine getirecek güvenlik seviyesine sahip bulunmadığı ve bu binaların risk taşıdığı tespit edilmiştir. Bu nedenle, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin ana omurga yapısını oluşturan yaklaşık 105 bin metrekarelik kapalı alan hizmete devam edemeyecektir.” ifadelerini kullandı.

Tahliye Edilecek Binalar

Kurucu Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın, Acil ile Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Birimi dışında hizmette olan bir çok birimin kısmi zamanlı kapatılacağını belirterek, “Dahili ve cerrahi bölümlere ait toplam 800 hasta yatağı, 32 ameliyathane, yoğun bakım, kemik iliği ve diyaliz üniteleri, karaciğer ve böbrek nakil merkezi, ayaktan sağlık hizmeti veren 117 birim ve ünite, ileri düzey robotik cerrahi merkezi, endoskopi üniteleri, ileri düzey girişimsel ve tanısal görüntüleme üniteleri ile birlikte tüm erişkin ayaktan ve yatan hasta kabulü ve tüm ameliyatlar durdurulmuştur.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu