Gündem

Bundan Böyle Park Alanlarına Aile Sağlığı Merkezi Yapılabilecek

Resmi Gazete’nin 2 Ocak tarihinde çıkarmış olduğu son sayısında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme sonucunda 2 bin 500 metrekareyi aşan park alanlarında “aile sağlığı merkezi” yapılabileceği yayımlandı.

Yönetmelikle parsel kullanım fonksiyonlarına göre yapılaşma koşullarında revize kararı alındı. Bu çerçevede, 2 bin 500 metrekareyi aşan parklarda parkın yapısında bozulma olmayacak şekilde, ilgili bentteki şartlar ile açık alanlarıyla birlikte taban alanlarının toplamda yüzde 3’ü geçmemesi, muvakkat yapı ölçülerini ihlal etmemesi şartıyla kamuya ait aile sağlığı merkezi yapılabilecek.

Bir başka yönden Yapı Kayıt Belgesi bulunan binalarda da yenilenebilir enerji kullanımı konusunda düzenleme çalışmasına gidildi. Bu şekilde, binada kullanılması planlanan güneş kaynaklı yenilenebilir enerji sistemleri kurulabilecek.

Yönetmelikle birlikte ticaret + konut kullanımlı yapılaşmış parsellerdeki kullanım oranında değişiklik yapıldı. Bu bağlamda yönetmelikte “ticaret” veya “merkezi iş alanı” kullanımlı, plan notlarında konutun yahut yüksek nitelikli konutun (rezidans) da yapılabileceğine dair hüküm bulunan bölgelerdeki ofis ve büroların konut olarak kullanımı hakkında şartlara da yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu