Gündem

Bu Ülkede Kuş Gribi Alarmı: Hayvan Sağlığı Acil Durumu İlan Edildi

Dünyanın en büyük tavuk eti ihracatçısı Brezilya’da kuş gribi vakalarının görülmesi üzerine ülkede hayvan sağlığı acil durumu ilan edildi.

BBC’nin yayımladığı habere göre, Brezilya Tarım Bakanı Carlos Favaro, özellikle Espirito Santo ve Rio de Janeiro eyaletlerindeki yabani kuşlarda tespit edilen çok sayıda kuş gribi vakasının ardından ülkede 6 aylık hayvan sağlığı acil durumu ilan edildiğini duyurdu.

Brezilya’nın güneyindeki üretim alanlarından çok uzakta görüldüğünü kaydeden Tarım Bakanlığı yetkilileri, hastalığın “ticari hayvanlara” sıçraması durumunda hem hayvan itlafı hem de diğer ülkelerden gelecek ticari kısıtlamalar nedeniyle ihracat kaybından endişe ediyor. Brezilya, yıllık yaklaşık 10 milyar dolarlık tavuk eti ihracatıyla dünyada ilk sırada yer alıyor.

Ekim 2021’den bu yana dünya, şimdiye kadarki en kötü kuş gribi salgınını yaşıyor ve salgın her zamankinden daha fazla yabani kuşun ölümüne neden oluyor. Bunun yanı sıra bazı memelilerin de hastalığa yakalandığı bildiriliyor. (Kaynak: AA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat