Gündem

Böbrek Taşı İhmal Edilmemeli

Böbrek taşı düşürme vakaları yaz aylarında artıyor. Üroloji Uzmanı Op. Dr. Evren Işık,  “Hem böbrek taşının oluşumunu engellemek hem de oluşmuş taşları düşürmek için mutlaka bol su içmek gerekiyor” dedi.

Böbrek taşı organ kaybına yol açabilir.

Türkiye’de 10 kişiden biri böbrek taşı sorunuyla uğraşıyor. Bu hastalık tedavi edilmezse böbrek kaybına kadar sebep olabiliyor. Işık, “Kandaki mineraller, normal şartlarda böbrekler tarafından süzülerek atılır. Bu taşlar idrarda çözünür. Eğer böbrekte sıvı azsa, yani hasta yeterince su içmiyorsa, o zaman mineraller birikerek kristale dönüşür, bu kristaller de zamanla taş şeklini alır. Yeterli su içmemenin yanı sıra hayvansal proteinleri ve tuzu fazla tüketmek, kullanılan bazı ilaçlar, böbrekteki birtakım bozukluklar, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları da böbrekte ve idrar yollarında taş oluşmasına yol açabilir” şeklinde konuştu.

üroloji uzmanı op. dr. evren işık
üroloji uzmanı op. dr. evren işık, böbrek taşı hakkında bilgiler verdi.

Böbrek taşı belirtileri nelerdir?

Böbrek taşı ağrıya neden olur ve bazı hastalar bu ağrıyı çok şiddetli şekilde hisseder.Op. Dr. Evren Işık, “Hastada bel bölgesinde hissedilen ağrının yanı sıra idrar yaparken yanma, idrarda kan, sık idrara çıkma ya da tam tersi idrar yapamama, mide bulantısı gibi şikayetler görülebilir. Teşhis için genel muayenenin ardından hastadan bazı tahliller istenir. Ayrıca ultrason ya da tomografi çekilmesi gerekebilir. Bu şekilde taşın varlığı ve nerede olduğu tespit edilir” dedi.

Boyut Önemli

Op. Dr. Evren Işık, sağlıklı tedavi yöntemleri için bilgiler verdi; “Bazı hastalarda taşın vücuttan atılması için bol su içmek ve hareket etmek yeterli olabiliyor. Boyutu 4 mm’nin altında olan taşların çok büyük bir bölümü kendiliğinden düşüyor. Bu durumlarda hastaya yalnızca ağrı kesici veriyoruz. Bazı hastalarda ise lazerle taş kırma yöntemini uyguluyoruz. Bu yöntemde böbrek ya da idrar kanalında bulunan taşları lazerle parçalayarak vücuttan atılmasını sağlıyoruz.

Tedaviyi ertelemek doğru değil. Böbrek taşının kısa sürede tedavisi mümkün. Eğer ihmal edilirse zaman içinde böbrek çalışmamaya başlayabilir, hasta böbreğini kaybedebilir. Hem böbrek taşı oluşmaması hem de oluşan taşların henüz küçükken vücuttan kolaylıkla atılması için herkese bol su içmelerini öneriyorum. Böbrek taşının varlığından şüphelendikleri, ağrı hissettikleri ya da idrar yollarıyla ilgili sorunlar yaşadıkları durumlarda da mutlaka bir üroloji uzmanına başvursunlar” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu