Gündem

Bir Sonraki Pandemi Grip Virüsünden Kaynaklanacak

Bilim insanları bir sonraki pandeminin grip virüsünden kaynaklanacağını düşünüyor.

Bilim insanlarına göre “grip virüsü”, yakın gelecekte yeni bir salgını tetikleme olasılığı en yüksek patojen konumunda. Bilim insanlarının yüzde 57’si grip virüsünün bir sonraki pandemiyi tetikleyeceğini düşünürken, yüzde 21’i henüz tanımlanmamış bir virüs olan “Hastalık X” ihtimali üzerinde duruyor. Lassa, Nipah, Ebola ve Zika virüsleri gibi diğer ölümcül virüsler ise, bilim insanlarının sadece yüzde 1 ila yüzde 2’si tarafından bir sonraki pandeminin olası kaynağı olarak belirtiliyor.

Bilim insanlarının yüzde 57’si “bir grip virüsü” türünün, bir sonraki ölümcül pandemiye yol açacağını düşünüyor. Çalışmayı yürüten Köln Üniversitesi’nden Jon Salmanton-García, gribin dünyanın en büyük pandemi tehdidi olduğu inancının, gribin sürekli geliştiğini ve mutasyona uğradığını gösteren uzun vadeli araştırmalara dayandığını ifade etti.

Garcia, “Her kış grip virüsü ortaya çıkar. Bu salgınları küçük salgınlar olarak tanımlayabilirsiniz. Yeterince öldürücü olmadığı için az ya da çok kontrol altındalar; ancak bu durum sonsuza kadar böyle kalmayacak” dedi.

“Hastalık X” bir sonraki olasılık

Araştırmaya dahil olan uzmanların yüzde 21’ine göre de, gripten sonra pandeminin bir sonraki en olası nedeni, bilim tarafından hala tanımlanamayan ve “Hastalık X” olarak adlandırılan bir virüs olabileceği görüşünde. Bu uzmanlar bir sonraki salgının, tıpkı Covid-19’un sebebi olan Sars-CoV-2 virüsü gibi bir anda ortaya çıkacağına ve henüz tanımlanamayan bir mikroorganizmadan kaynaklanacağına inanıyor. (Kaynak: ntv.com.tr – Ecem Topçu)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu