Gündem

BioNTech, Şirketin İngiltere’ye Taşınacağı İddialarını Yalanladı

Dün Alman menşeili gazete Bild’in yayımladığı “merkezi Mainz’de bulunan biyoteknoloji firması BioNTech’in Almanya’yı terk edeceği” haberinin doğru olmadığı BioNTech tarafından açıklandı.

Şirketin Kurumsal İletişim Başkan Yardımcısı Jasmina Alatovic, Bild gazetesince yayımlanan haberde yer alan iddiaların doğru olmadığını belirtti.

Açıklamada bulunan Alatovic, “Haberin düzeltilmesini istedik. İngiltere’de ek yerler planladığımız doğrudur. Bunun şirketin Almanya veya dünya çapındaki konumları üzerinde hiçbir etkisi yoktur” ifadelerini kullandı.

Gazete, manşetinde “Corona kahramanları bile ülkeyi terk ediyor” ifadelerine yer verdiği haberde, ilk COVID-19 aşısını geliştiren Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye ait şirketi Almanya’dan İngiltere’ye taşıma kararı aldığını iddia etti.

Geçmişte “Made in Germany”nin bir kaliteyi simgelediğini, günümüzde bu durumun oldukça değiştiğini ve çoğu Alman şirketinin fabrikalarını ve AR-GE projelerini ülke dışına taşıdığı aktaran haberde, Alman hükümeti eleştiri odağı olmuştu.

Diğer yandan, 6 Ocak’ta BioNTech tarafından yapılan açıklamada, İngiltere’de kanser tedavilerine çözüm üretebilmek için bir AR-GE merkezi kurulmasına dair İngiltere Sağlık Bakanlığı ile anlaşma yaptığını duyurmuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu