Gündem

Bingöl’de KKKA Can Aldı

Kene ısırması nedeniyle Yedisu Devlet Hastanesine başvuran Seyman Atuk’a (36) ilk incelemeler sonrası KKKA teşhisi konuldu. Kontrollerin ardından sağlık durumunun ağır olması nedeniyle hasta Sağlık Bakanlığı Erzincan Devlet Hastanesine sevk edildi.

Buradaki tedavisinin ardından Trabzon’daki bir hastaneye götürülen Atuk, müdahalelere rağmen hayata gözlerini yumdu.

“24 saat kaldığı zaman bulaştırıcılık ihtimali artıyor”

Diyarbakır Memorial Hastanesi Acil Bölümü’nde görevli Doç. Dr. Yılmaz Zengin, kenelerin normalde kış aylarında toprak altında yaşadığını belirterek havaların ısınmasıyla birlikte toprak altından çıktığını hatırlattı. Daha sonra özellikle hayvanlarla bulaşıcılığı arttığını aktaran Zengin, “Hayvancılıkla, çiftçilikle uğraşanlar ya da havaların ısınmasıyla birlikte pikniğe gidenlerde bu vakalarla karşılaşabiliyoruz. Bunlarda kene yapışmasında mutlaka sağlık kuruluşuna başvurmak öncelikli hedefimiz olmalı.

Ama hastaneye ulaşma imkanımız yoksa uygun şekilde çıkarılmaya çalışılabilir. Keneler insan vücuduna yapışıp 24 saat kaldığı zaman bulaştırıcılık ihtimali artıyor. Keneler kendileri direkt hastalık taşımıyor. Taşıdıkları bakteriler ve virüsler aracılığıyla hastalık oluşturmakta. Eğer ulaşmakta zorluk çekilecekse kene uygun bir şekilde çıkartılması gerekiyor” dedi.

uzmanlardan keneler hakkinda uyari

“Yanlış müdahale hastalık ihtimalini artırıyor”

Dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyarıda bulunan Doç. Dr. Zengin, “Keneyi direkt baş kısmından uygun bir pense ya da halk arasında cımbız dediğimiz şey ile tutup sağa sola hafif hafif sallayarak kenenin bırakmasını sağlayıp çıkarılması gerekiyor. Yoksa üzerine sıvı sabun koyayım, kene yapışması durumlarında keneyi ezeyim yapmamamız gerekiyor.

Niye? Kenenin ağız kısmı yapıştığı için bastırdığımız zaman kenenin içinde taşıdığı mikroorganizmalar insan vücuduna daha hızlı nüfus edip, hastalık oluşturma ihtimali daha fazla oluyor. Bizim açımızdan sevindirici olan bu bölgedeki keneler Kırım Kongo Kanamalı Ateş (KKKA) ateş gibi bir hastalık taşıma ihtimali çok düşük oluyor. Bu kene grubu daha çok İç Anadolu ve Orta Anadolu bölgesinde daha sık görülmekte. Yine işi garantiye almak için en yakın sağlık grubuna başvurup kırım Kongo ateşi açısından değerlendirme yapılması en uygundur” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat