Gündem

Bilim Kurulu Üyesi Şener’den Türkiye’de Kovid-19 Vakaları Hakkında Açıklama

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Türkiye’de Kovid-19 vakalarında artış görülmediğini, ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde ortaya çıkan Omicron varyantının alt varyantı olan Eris’in (EG.5.1) tespit edilmediğini belirtti.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Öğretim Üyesi de olan Şener, AA muhabirine verdiği röportajda, dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısında son aylarda yaklaşık yüzde 80 artış olduğunu kaydetti.

DSÖ tarafından yakın takibe alınan Eris varyantı vakalarına henüz Türkiye’de rastlanmadığını söyleyen Prof. Dr. Şener, “Türkiye için baktığımız zaman ise Türkiye’de henüz daha bu alt grup varyantla ilgili bir geri bildirim yok. Sahadaki kişisel gözlemimiz şu ki acil servise başvuru, test pozitifliyle, yoğun bakıma ve hastaneye yatan vakalarda Kovid-19 açısından bir artış yok.” dedi.

Prof. Dr. Alper Şener, bazı ülkelerde tek tip bir aşılama yöntemi kullanıldığını, Türkiye’de ise Sağlık Bakanlığının “hibrit aşı” yöntemini belirlediğinin altını çizerek şu değerlendirmelerde bulundu; “Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye’de hibrit aşılama stratejisinin güdülmüş olması, vaka sayılarının tırmanışa bir engel olabilir çünkü şunu biliyoruz ki hibrit bağışıklığı dediğimiz mRNA aşıları ve inaktif aşıları Türkiye’nin korona aşısını birlikte kombine uygulamış olması daha iyi bir bağışıklık sağlıyor. Alt grup varyantlara karşı daha iyi bir koruma yelpazesi aldı. Kısmen de olsa bunu biliyoruz. İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri ise genelde tek tip aşılama yaptılar. mRNA aşılamalarını yaptılar. O ülkelerdeki tırmanışı ya da aşıdan kaçan varyantları buna bağlayabiliriz ama yorum yapmak için çok erken.”

Ek olarak Şener, Türkiye’de okulların açılmasından sonraki süre zarfında büyük şehirlerde Eris varyantının görülebileceğini de sözlerine ekledi.

“Sessiz bir Kovid-19 pandemisiyle yaz döneminde karşı karşıya kalmış olabiliriz”

Bahse konu varyantın belirtilerinin Kovid-19 ile aynı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Şener, açıklamalarına şu sözlerle devam etti; “Şikayetler aynı; burun akıntısı, burun tıkanıklığı, eklem ağrısı, gözlerinin arkasındaki ağrı, kuru öksürük, halsizlik gibi. Bu dönemde altını çizmekte fayda var, bu semptomları olan vatandaşlarımız mutlaka Kovid-19 PCR testi yaptırmasında fayda var çünkü sessiz bir Kovid-19 pandemisiyle yaz döneminde karşı karşıya kalmış ya da kalıyor olabiliriz, gözümüzden kaçıyor olabilir.”

Eris varyantı nedir?

DSÖ, 9 Ağustos tarihinde yayımladığı raporunda, öncesinde “gözlem altındaki varyant” olan Omicron’un alt varyantı Eris (EG.5.1) varyantının durumunu, “izlenmesi gereken varyant” olarak değiştirmişti. Hali hazırda olan kanıtlara istinaden, Eris varyantının oluşturduğu halk sağlığı riski, diğer mevcut Kovid-19 varyantlarının riskine benzer şekilde “küresel düzeyde düşük” olarak değerlendirilmiş, Eris’in özelliklerine bağlı olarak küresel şekilde yayılabileceği ve vakalarda artışa neden olabileceği kaydedilmişti. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu