Gündem

Bilim İnsanları Balık Hafızasından Esinlenerek Bunamaya Karşı Tedavi Üzerinde Çalışıyor

Belçika’da bulunan KU Leuven Üniversitesi araştırmacıları Kanser tedavisinde kullanılan “Dasatinib” ve çoğunlukla alerjiler için kullanılan“Quercetin” ilaçlarını yaşlı balıklara uygulayarak, bu balıkların beyin yaşlanmasının durdurabileceğini keşfetti.

KU Leuven araştırmacıları, “Afrika turkuaz killifish” adı verilen ve yaşam döngüsünü dört ila altı ay arasında tamamlamış olan balıklar üzerinde Dasatinib ve Quercetin ilaçlarını karıştırarak bu balıklara bir hafta boyunca uyguladılar. Deneyde yaşam döngüsünün sonuna yaklaşan balıkların beyinlerinde birikmiş olan yaşlı ve hastalıklı hücreleri boyama yöntemiyle tespit eden araştırmacılar bu yöntem ile balıkların beyin hücrelerinde yenilenme tespit ettiklerini duyurdu.

Araştırmacı Jolien van Houcke deney hakkında şöyle konuştu: “Bu kısa tedaviyle bile yaşlanan hücrelerin yüzde 30’unu ortadan kaldırabildik. Beyni gençleştirmekle kalmadık, beynin onarım kapasitesini de artırdık. Tedaviden sonra balık, yaralanma veya hastalıktan sonra beyin onarımı için gerekli olan yeni sinir hücrelerine dönüşebilen daha fazla bölünen kök hücrelere sahipti.”

Halen tam olarak tedavi edilemeyen alzheimer ve demans gibi hastalıkların tedavisi için bilim insanları çalışmalarını sürdürüyor. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat