Personel Maaşları

Beyin Cerrahı Maaşı 2023

Beyin cerrahı maaşı dünyanın her yerinde oldukça yüksektir. Çünkü beyin cerrahisi en zor ve karmaşık organımız olan beynimizle ilgilenir. Büyük bir eğitim ve tecrübe gerektiren bu alanda çalışan uzmanlar her ameliyatta büyük bir sorumluluk üstlenirler.

Ameliyatın başarısız geçmesi durumunda hastanın hayatı altüst olabilir. Dolayısıyla bütün beyin ameliyatına ihtiyaç duyan hastalar riskleri en aza indirmek için alanındaki en iyi cerrahtan yardım ister.

Nitekim en çok talep gören beyin cerrahlarının en yüksek maaşları alması oldukça normaldir ve bu alanda marka haline gelmiş doktorlar için astronomik maaşlar bile söz konusu olabilir.

Bu haberimizde, hem mesleğe yeni başlayan beyin cerrahlarının hem de tecrübeli beyin cerrahlarının Türkiye’de ne kadar maaş aldığına dair detayları okuyabilirsiniz.

beyin cerrahı maaşı 2023

Beyin Cerrahı Nedir?

Beyin cerrahı ya da daha az bilinen ve kullanılan ismiyle nöroşirürjiyen, sinir sistemi bozukluklarını ele alan ve cerrahi yöntemlerle tedavi eden doktordur.

Genellikle yalnızca beyin üzerine çalıştıkları düşünülse de bir beyin cerrahının en yoğun çalışma alanları beynin yanı sıra omurilik ve periferik sinirlerdir.

Hatta uzmanlık eğitimini tamamlayan beyin cerrahları spinal, fonksiyonel, tümör, vasküler, pediatrik gibi üst ihtisas dallarında eğitimlerini sürdürerek daha spesifik çalışma alanlarında uzmanlaşabilirler.

Fakat hatırlatmak gerekirse bu branşta eğitim almanın ve cerrah olmanın zorluğu nedeniyle dünyada beyin cerrahı sayısı çok fazla değildir. Bundan dolayı birçok ülkede bu dalda uzman olan kişilere ek ücretler verilir.

Beyin Cerrahı Neye Bakar?

Bir beyin cerrahının başlıca çalışma alanları aşağıda listelendiği gibidir.

 • Beyinde ya da omurilik dokusunda meydana gelen ya da bu bölgelere baskı yapan tümörlerin çıkartılması
 • Beyni ve omuriliği besleyen damarlardaki balonlaşma
 • Bel fıtığı ve diğer omurga hastalıkları ile omurgadaki kronik ağrılar
 • Kafa ve omurilik yaralanmaları
 • Beyin damarlarındaki tıkanıklıklar
 • Beyin kanamaları
 • Epilepsi ve Parkinson gibi nörolojik hastalıklar
 • Boyun damarlarındaki daralmalar ve damar bozuklukları
 • Ağır kanser ağrılarının cerrahi tedavisi

Beyin cerrahları yukarıda sıralanan bir ya da birkaç alanda uzmanlaşabilecekleri gibi listede yer almayan ancak beyni ya da omuriliği ilgilendiren başka hastalıkların tedavisinde de uzmanlaşabilirler.

beyin cerrahı maaşı 2023

Nasıl Beyin Cerrahı Olunur?

Beyin cerrahisinde ameliyatlar genellikle 5 ile 14 saat arasında sürer. Bu nedenle öncelikle beyin cerrahı olmak hiç de kolay olmadığını ve büyük bir eğitim, dikkat ve tecrübe gerektirdiğini hatırlatmak gerekir.

Bu yola koyulmak isteyen kişiler sırasıyla aşağıda belirtilen aşamaları takip etmelidir.

 • Altı yıllık tıp fakültesini bitirmek
 • Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’nda (TUS) büyük bir başarı yakalayarak beyin cerrahisi uzmanlığı eğitimine başlamak
 • 5 yıllık beyin cerrahisi uzmanlığı eğitimini ve sınavlarını tamamlayarak Sağlık Bakanlığından bitirme sertifikası almaya hak kazanmak

Bu aşamaları yerine getiren kişiler toplam 11 yıllık eğitimin sonunda beyin cerrahı olabilirler. Ancak beyin cerrahisi alanında çalışan doktorların genellikle uzmanlık eğitimi sonrası üst ihtisasa devam etmesi gerektiği için tecrübeli bir beyin cerrahı olarak anılmak istenen doktorların genellikle bilfiil 15 yılını meslekte çalışarak geçirmesi gerekir.

Beyin Cerrahında Hangi Özellikler Olmalı?

Beyin cerrahı olmayı hedefleyen kişilerin mutlaka sahip olması gereken üç özellik vardır.

 • Yoğun stres altında çalışabilmek
 • Sorumluluk sahibi olmak
 • Dikkati ve konsantrasyonu yüksek olmak

Bu üç özelliği yeterince barındırmayan kişiler beyin cerrahı olamaz ve bu özelliklere ek olarak bir beyin cerrahının aşağıdaki özelliklere de sahip olması beklenir.

 • Mikrocerrahi tekniklerini ileri düzeyde uygulayabilme becerisi
 • El ve göz koordinasyonu yüksek olmak
 • Uzun süre ameliyathanede kalabilecek fiziki özelliklere sahip olmak
 • Hastalarla ve hasta yakınlarıyla iyi iletişim kurabilmek için gelişmiş iletişim becerilerine sahip olmak

Beyin Cerrahı Maaşı 2023 Yılında Ne Kadar?

Yazımızda genel anlamda değindiğimiz üzere beyin cerrahisi tıp alanındaki en zor uzmanlıklar arasındadır.

Bu nedenle hem kamuda hem de özel sektörde çalışan beyin cerrahlarının 2023 maaşları diğer alanlarda uzman olan doktorlara kıyasla daha yüksektir.

Türkiye’de çalışan tecrübeli beyin cerrahları 2023 yılında ortalama olarak 65 bin Türk lirası kazanırken meslekte çok tecrübeli bir cerrahın maaşı 100 bin Türk lirasını rahatlıkla aşabilir.

Henüz beyin cerrahisi uzmanlığını yeni tamamlamış bir doktorun ise 2023 yılında yaklaşık olarak aylık 30-35 bin Türk lirası kazanması beklenir.

Özel hastaneler genellikle en deneyimli beyin cerrahlarına çok cazip ve iyi teklifler sunarak kadrolarını geliştirmeye çalıştığı için çok deneyimli cerrahlar yazımızda bahsi geçen miktarların çok daha üstünde kazanabilir.

En Düşük Beyin Cerrahı Maaşı Ne Kadar?

2023 yılında en düşük beyin cerrahı maaşı 30 bin Türk Lirası ile 35 bin Türk lirası arasındadır. Ancak beyin cerrahisi alanında çalışan doktorların tecrübeleri arttıkça maaşları da hızla artar.

Bu nedenle en düşük maaşı alan cerrahların henüz uzmanlığını yeni tamamlamış cerrahlar olacağını hatırlatmak gerekir.

Bir iki yıllık tecrübe sonrası beyin cerrahlarının maaşları kademeli olarak ve hızla artmaya başlar ve meslekte yirmi yılını geçiren, profesörlük unvanını elde eden ve beyin cerrahisi alanında adeta bir marka haline gelen doktorlar en yüksek seviyeden maaş teklifleri almaya başlayabilir.

beyin cerrahı maaşı 2023

Beyin Cerrahı Asistan Maaşları Ne Kadar?

Doktorlar beyin cerrahı olma yolunda ilerlerken uzun yıllar boyunca asistan olarak görev yapmak zorunda kaldıkları için beyin cerrahı asistan maaşları da merak konusudur.

2023 yılında beyin cerrahı asistan maaşları 15 bin Türk lirası ile 30 bin Türk lirası arasında değişiklik gösterir. Özel hastanelerde beyin cerrahı asistanları bir miktar daha yüksek maaş alır ve genellikle özelde maaşlar 20 bin Türk lirasından başlar.

Fakat özel hastanelerin çalışma koşulları ve maaşları tamamen kendi inisiyatiflerinde olduğu için çok değişken olabilir ve kamudaki maaşlara kıyasla bazı özel hastaneler doktorlara çok daha düşük maaş teklifleri sunabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu