Gündem

Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılması Kararında Değişiklik

14 Aralık 2022 Resmi Gazete’nin son sayısında Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı yayımlandı.

Karar neticesinde, Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılması Hakkında Tebliğin 10’uncu maddesi kapsamında yapılan gerçek kaynak fiyat veya depocuya satış fiyatı değişikliklerinin geçerlilik tarihi bu yıl için kararın yayım tarihi olarak belirtildi.

Neticede her yıl şubat ayında yapılan ilaçta fiyat güncellemesi erken tarihe çekilmiş oldu. Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında, beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılacak Türk Lirası cinsinden 1 avro değeri aralık ayında yüzde 36,77 oranında artırıldı. Söz konusu artış ve yeni barem değerleri, bu kararın yayım tarihinden bir gün sonra uygulanacak.

“İlaç bulunamaması probleminin çözümü için ilk adım atıldı.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Mecliste dün gazetecilere yaptığı açıklamada, ilaç temini konusunda yaşanan sıkıntının çözümüne yönelik ilk adımın 1-2 gün içinde atılacağını belirterek, bir düzenleme yapılacağının ipucunu belirtmişti.

14 Aralık’ta yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı sonrasında sosyal medya hesabından da paylaşımda bulunan Sağlık Bakanı Koca, “İlaç bulunamaması probleminin çözümü için ilk adım Sayın Cumhurbaşkanı’mızın imzası ile atıldı. Şubat ayında yapılması gereken fiyat güncellemesi erkene çekildi. Diğer adımlar da yolda. Çözeceğiz kimse endişe etmesin.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu