Sağlık Makaleleri

Behçet Hastalığına Dikkat… Gözde Kalıcı Hasara Neden Oluyor

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Şengün, behçet hastalığının gözde üveit oluşturabileceğinden bahsetti. Üveit göz yuvarlağının orta tabakasını oluşturan uveanın iltihaplanması olmakla beraber bu hastalığın gözde kalıcı hasara yol açabileceğine dikkat çekti.

Halk arasında göz içi iltihabı olarak bilinen ve üveite sebep olan Behçet hastalığına dair merak edilenleri yanıtlayan Medicana International Ankara Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Şengün, Behçet hastalığının, bütün organlara ve sistemlere etki edebilen, damar iltihabının ön planda olduğu kronik ve iltihaplı bir hastalık olduğuna dikkat çekerek şu açıklamalarda bulundu:

“Behçet hastalığı genellikle benzer genetik özelliklere sahip ipek yolu üzerinde yer alan ülkelerde görülür. ‘İpek yolu hastalığı’ olarak da bilinen Behçet hastalığının en sık görüldüğü ülkelerden biri de Türkiye’dir. Genellikle cilt yaralarına neden olan Behçet hastalığında; göz, eklemler, bağırsaklar, toplardamarlar, beyin, omurilik ve sindirim sistemi de etkilenebilir. Behçet hastalığı, göz içi iltihabına neden olması sebebiyle, göz hastalıkları branşının ilgi alanındadır. Ağız içinde sık tekrarlayan yaralar ile birlikte göz yakınmaları olan hastaların bir sağlık kuruluşuna başvurması önerilmektedir”

Prof. Dr. Şengün, üveitlerin tanı ve tedavisinin oldukça zor olduğuna işaret ederek üveitlerin gözde kalıcı hasarlara sebep olabileceğine işaret etti. Prof. Dr. Şengün, Behçet hastalığının gözde üveit oluşturabileceğini belirtti.

“Göz hastalıkları yönünden ağır hasarlara yol açabilir”

Prof. Dr. Ahmet Şengün, Behçet hastalığının birçok sistemi aynı anda etkileyebildiğine ayrıca kronik ve nedeni bilinmeyen bir hastalık olduğuna da dikkat çekti. Aynı anda, pek çok organda birden birlikte bulunabilen bulguların temelinde damar iltihabı ve buna bağlı komplikasyonların yer aldığını söyleyen Prof. Dr. Şengün, hastalığın en ağır komplikasyona sebep olduğu organların başında göz olduğunu söyledi. Şengün, “Hastalık göz içi iltihabı, ağ tabaka damar iltihabı, ağız ve genital bölgede ülserler, santral sinir sistemi tutulumu, cilt bulguları ve kalp damar sistem bulguları ile karakterizedir ve kronik, tekrarlayan iltihabi atakları nedeni ile göz hastalıkları yönünden ağır hasarlara yol açabilir” ifadelerini kullandı.

Tedavisi mümkün

Prof. Dr. Ahmet Şengün, ağız içinde sık tekrarlayan yaralar ile birlikte göz yakınmaları olan hastaların en kısa zamanda erken teşhis edilmesi açısından sağlık kuruluşuna başvurması gerektiğini vurguladı. Tedavi sürecine ilişkin bilgiler paylaşan Şengün, “Hastalık seyri ne kadar ağır olursa olsun, yeni tedavi yöntemleri, iyi ve sıkı bir takip ve oluşan komplikasyonlara tam ve zamanında yapılacak müdahalelerle hastalarda yaşamlarını normal devam ettirebilecek seviyede bir görme korunabilmektedir” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu