Gündem

Başkent Kart Bakiye Sorgulama

Özellikle sosyal yardım alan vatandaşlar Başkent Kart bakiye sorgulama işleminin nasıl yapıldığını merak eder. Bu yazımızda, Başkent Kart ile ilgili bütün detayları ve bakiye sorgulama işlemini nasıl yapabileceğinizi okuyabilirsiniz.

başkent kart bakiye sorgulama

Başkent Kart Nedir?

Başkent Kart, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından talep eden bütün vatandaşlara ve sosyal yardım alan vatandaşlara sağlanan bir karttır. Herhangi bir kart aidatının uygulanmadığı Başkent Kart, sosyal yardım kapsamında olmayan vatandaşlar için tek seferlik kart ücreti ödenerek alınır. Ancak sosyal yardım kapsamındaki vatandaşlar, kartı ücretsiz alabilir.

Temassız ödeme özelliğine sahip olan Başkent Kart, Mastercard’ın kabul edildiği bütün işletmelerde geçerlidir. Bu sayede sosyal yardım alan vatandaşlar hiçbir kısıtlama olmadan aldıkları yardımı bütün şehirlerde ve işletmelerde, diledikleri şekilde harcayabilir. Ancak sosyal yardımın yardımının sadece gıda ve doğalgaz harcamalarında geçerli olacağı unutulmamalıdır.

başkent kart bakiye sorgulama

Başkent Kart Nasıl Alınır?

Başkent Kart almanın iki yöntemi vardır. Kartın sağladığı avantajlardan yararlanmak için kendi talepleri üzerine Başkent Kart almak isteyen vatandaşlar, Ankara Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası A-Blok’ta yer alan Başkent Kart bankosuna uğramalıdır. 20 TL’lik kart ücretini ödeyen vatandaşlara kartları hemen teslim edilir.

Başkent Kart’ı belediyenin sunduğu sosyal yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşların öncelikle sosyalhizmetler.ankara.bel.tr adresinden sosyal yardım başvurusu yapması gerekir. Yaptıkları yardım başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşlara Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz Başkent Kart temin edilir ve ilgili yardım, aylık periyotlarla kartlarına yatırılır.

başkent kart bakiye sorgulama

Başkent Kart Sorgulama Yöntemleri

Zaten bir Başkent Kart’ınız varsa üç farklı yolla Başkent Kart sorgulama işlemi yapabilirsiniz. En kolay ve kullanışlı yöntem, Mastercard logosu olan ATM’leri kullanmaktır. Diğer yöntemler ise Başkent Mobil isimli telefon uygulamasını kullanmak ya da ALO 153’ü aramaktır.

Aşağıda her bir yöntem detaylı olarak açıklanmıştır. Başkent Kart’ı olan kişiler, söz konusu yöntemleri kullanarak herhangi bir ücret ve komisyon ödemeden bakiye sorgulaması yapabilir.

ATM’den Başkent Kart Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

Bütün bankaların ATM cihazlarından Başkent Kart bakiyesi sorgulanabilir. Yapmanız gereken tek şey bir banka ATM’sinin ilgili bölümüne kartınızı yerleştirmek ve şifrenizi tuşlamaktır.

Ardından ekranda beliren Bakiye Sorgulama butonuna tıklanarak sosyal yardımın ya da doğalgaz yardımının yatırılıp yatırılmadığı görülebilir. ATM’ler bu işlem için sizden hiçbir ücret almaz.

başkent kart, ankara büyükşehir belediyesi tarafından sosyal belediyecilik kapsamında hayata geçirilmiştir. alışveriş yapmaya, para çekmeye, fatura ödemeye ve şehirdeki özel fırsatlardan yararlanmaya yarayan bu kart, aynı zamanda bir sosyal yardım kartıdır. peki bu karta nasıl başvuru yapılır, başkent kart bakiye sorgulama işlemi nasıl yapılır?

 

Mobil Uygulama Üzerinden Başkent Kart Yardım Sorgulama

Başkent Kart yardım sorgulamanın en kolay yollarından bir tanesi de Başkent Mobil isimli telefon uygulamasını kullanmaktır.

Akıllı telefonunuzla Başkent Kart bakiye sorgulamak istiyorsanız aşağıdaki aşamaları takip edebilirsiniz.

  • Android cihaz kullanıyorsanız Google Play’den, iPhone kullanıyorsanız App Store’dan ya da Huawei kullanıyorsanız App Gallery’den Başkent Mobil isimli uygulamayı indirin. Eğer sitemizi mobil cihazınızla ziyaret ediyorsanız aşağıdaki linklere tıklayarak doğrudan indirme sayfasına gidebilirsiniz.

Google Play – Başkent Mobil

App Store – Başkent Mobil

App Gallery – Başkent Mobil

  • Uygulamayı açın ve menüdeki Başkent Cüzdan seçeneğine tıklayın.
  • Telefon numaranızı ve şifrenizi yazdıktan sonra Giriş Yap butonuna tıklayın.
  • Tanımlı Kartlarım seçeneğine tıklayın.
  • Kart Detayı seçeneğine tıklayarak sosyal yardım parasının yatıp yatmadığını görüntüleyin.

ALO 153’ü Arayarak Başkent Kart Para Sorgulama

Öncelikle hatırlatmak gerekir ki bu yöntemi kullanabilmeniz için Başkent Kart’a bağlı telefon numaranızı kullanmanız gerekir. Kart sahibi adına kayıtlı telefon numarası kullanılmadığı takdirde bu yöntemle bakiye sorgulamak mümkün olmaz.

Başkent Kart para sorgulama işlemini gerçekleştirmenin bir diğer yolu da ALO 153’ü aramaktır. Bu numara, vatandaşların 7 gün 24 saat belediye ile iletişim kurabilecekleri iletişim numarasıdır.

153’ü aradıktan sonra 5’i tuşlayan vatandaşlar, hiçbir çağrı görevlisiyle konuşmak zorunda olmadan kolay ve hızlı bir şekilde Başkent Kart bakiye sorgulama işlemini gerçekleştirebilir.

başkent kart, ankara büyükşehir belediyesi tarafından sosyal belediyecilik kapsamında hayata geçirilmiştir. alışveriş yapmaya, para çekmeye, fatura ödemeye ve şehirdeki özel fırsatlardan yararlanmaya yarayan bu kart, aynı zamanda bir sosyal yardım kartıdır. peki bu karta nasıl başvuru yapılır, başkent kart bakiye sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Başkent Kart Kullanırken Karşılaşılan Sorunlar

Yukarıdaki işlemleri gerçekleştirdiğiniz halde bakiye bilginize ulaşamamış ve şu sorunlarla karşılaşmış olabilirsiniz:

  • Bakiye bilgisi bulunamadı: Eğer bu hatayı harcama esnasında alıyorsanız henüz yardımınız yatmamış olabilir ve kartınızda yeterli bakiye bulunmayabilir. Bu durumda, yukarıda bahsettiğimiz işlemleri yaparak öncelikle kart bakiyenizi sorgulayın.

Kartınızda yeterli bakiye olmasına rağmen bu hatayı alıyorsanız sosyal yardımınızı gıda ve doğalgaz ödemesi dışında kullanmaya çalışıyor olabilirsiniz. Belediye tarafından ödenen sosyal yardımların yalnızca gıda ve doğalgaz ödemelerinde kullanılabileceğini unutmamanız gerekir.

  • Bakiye & limit görünmüyor: Eğer kartınıza ödeme yapıldığı halde mobil uygulamadan ya da ATM’den Başkent Kart bakiye sorgulama işlemi yaptığınızda bu hatayla karşılaşıyorsanız ALO 153’ü arayarak bir vatandaş temsilcisine bağlanmalı ve sorununuzun çözümü için yardım istemelisiniz.

Son dakika personel sağlık haberleri ve gündem gelişmelerine Sağlık Ağı ile kolayca ulaşın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat