Gündem

Bakan Şimşek Enflasyona İlişkin Açıklamalarda Bulundu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ekonomiye ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Şimşek “2024’te rüzgar Türkiye’den yana esecek, Amacımız kalıcı şekilde enflasyonu aşağı çekmek” şeklinde ifade etti.

Ekonominin güçlendirilmesi ve enflasyonun düşürülmesi için çalışmaların devam ettiğini dile getiren Bakan Şimşek, Yeni Şafak’a verdiği röportajda “Türkiye’ye kaynak girişi artacak ve önümüzdeki dönemde belirsizlik azaldıkça, cari açık daraldıkça inanıyorum ki kurda göreceli bir istikrara doğru gideceğiz. Bu da enflasyonu ve beklentileri olumlu yönde etkileyecek” dedi.

Şimşek “Düzenlenen yatırımcı toplantısına ilgi büyüktü. Biz dünya normlarına uygun, kurala dayalı politikalar güdersek Türkiye’ye kaynak akışında herhangi bir sorun olmaz. Potansiyel kesinlikle vardı görüşmelerimizde. Biraz bekle-gör modundalar, doğru adımlar atıldığına inanıyorlar. Bunların devamı gelir mi, noktasında bir bekle- gör modunda” ifadelerinde bulundu.

Körfez ülkeleriyle yapılan anlaşmalara ışık tutan Şimşek sözlerine şunları ekledi: “Körfez ülkeleriyle çok verimli diyaloglarımız var, bunun en somut emaresi BAE ile açıklanan 51 milyar dolarlık yatırım paketi. Bu yatırımların bir kısmı bu sene içerisinde başlamak üzere bir kaynak akışına dönüşecek diye bekliyoruz”

Gayemiz Enflasyonu Kalıcı Bir Biçimde Düşürmek

Enflasyon konusunda da sözlerini dilet getiren Bakan Şimşek “Amacımız, bir geçiş dönemi sonrası kalıcı bir şekilde enflasyonu aşağı çekmek” dedi ve sözlerine şu ifadelerle noktaladı: Bu vergi düzenlemeleri de tabii enflasyonist ama bu bir daha tekrarlanmayacak. Yalnızca bir defaya mahsus yaptığımız bir düzenleme bu.

Şimşek “Ben inanıyorum ki 2024’ün ikinci yarısından itibaren bugün karşıdan esen rüzgârlar destekleyici bir nitelik  kazanacak” diyerek açıklamasını sonlandırdı. (Kaynak: Hürriyet)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat