Gündem

Bakan Nebati EYT’nin Bütçeye Çıkardığı Maliyeti Açıkladı: 255 Milyar Lira

Medya kuruluşlarının Ankara temsilcileri ve ekonomi muhabirleri ile Bakanlık binasında bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, temsilcilerden ve muhabirlerden gelen soruları yanıtladı.

EYT Düzenlemesi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesine dair soruları yanıtlan Bakan Nebati, Türkiye’nin bütçesini “güçlü bir bütçe” olarak niteledi.

2022 yılı Aralık ayına kadar EYT düzenlemesi nedeniyle 2023 bütçesine dair  önemli tedbirler aldıklarını belirten Nebati, “Bana Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı olarak bu ödemeyi yapacaksın dediklerinde benim hazır olmam gerekiyordu. 31 Aralık’ta biz EYT’nin bu yılki yükünü kasaya koyduk” şeklinde konuştu.

Bakan Nebati, mayıs ayından bu yana EYT’ye yönelik çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:

“Emekli ve memurlara 1 puanlık iyileştirmenin maliyeti 19 milyar lira, 15 puana yakın bir maliyet eklendi 270 milyar lira. EYT düzenlemesi için 2023 bütçesine yönelik çok sıkı tedbirler aldık. EYT’nin bütçeye maliyetini de bu yıl için 255 milyar lira olarak hesapladık, kasada hazır duruyor. Buna KGF kefaletleri dahil değil.”

Gıda Enflasyonu

Gıda enflasyonunun düşürülmesine ilişkin sorulan bir soru üzerine enflasyona karşı sabit ve düşük gelirlilerin bütçesi baz alınarak ücret artışları yapıldığını hatırlatan Nebati, “Gıdada fiyatları artıracak bir gerekçe yok. Gübre, mazot fiyatları geçen yılın altında. Personel giderleri hariç herhangi bir yerde artış söz konusu değil. Gıda fiyatlarındaki artışın kontrol edilebileceğini öngörüyoruz” dedi.

Enflasyon ve Makroekonomik Göstergeler

Türkiye’de yaklaşan seçimlere etki edebilecek herhangi bir ekonomik operasyon riskinin olup olmadığına dair gelen sorular üzerine Bakan Nebati, “Türkiye’nin makroekonomik göstergeleri herhangi bir operasyona açık değil, yapılan operasyonların bir karşılığı olmaz. Biz ocak ayında borçlanmaya çıktık, 2 milyar 750 milyon dolar borçlandık. Borçlanmalarımızı devam ettiriyoruz. Merkez Bankası rezervlerimiz çok kuvvetli. Bizim makroekonomik göstergelerde bir sıkıntımız yok. Parasal olarak operasyon çekebilecekleri hiçbir alan yok” ifadelerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu