Gündem

Bakan Nebati: EYT, Sözleşmeli Personeller ve Gelir Durumlarına Dair Açıklama Yaptı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “2022 Yılı Değerlendirmesi 2023 Yılı Hedefleri Programı”nda gerçekleştirdiği konuşmasında, 2022 yılına dair değerlendirmeler yaptıktan sonra 2023 yılında gerçekleşmesini öngördükleri hedeflerinden bahsetti. İşte Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’nin gündemi…

Kişi Başına Düşen Gelir:

Bakan Nebati yaşanan enflasyon ve bütçe sorunları açıklamasında “2022 yılı bütçe sonuçları yüzümüzü güldürüyor. 2022 senesinde toplam bütçe giderimiz 2 trilyon 941 milyar lira, bütçe gelirimiz ise 2 trilyon 802 milyar lira olarak gerçekleşti ve bunun sonucunda bütçe açığımız yılın tamamında sadece 139,1 milyar lira oldu. Türkiye Yüzyılına emin adımlarla ilerlerken Bakanlığımızın yeni gündem maddelerini de oluşturduk. 2023 yılında da kişi başına gelirimiz inşallah daha da yükselerek 12 bin doların üzerine çıkacaktır.” ifadelerini kullandı.

Borsa Değerlendirmesi:

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati borsa değerlendirmesi yaptı. Nebati, “Türkiye borsa performansıyla gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden olumlu ayrıştı. Böylece, Borsa İstanbul 2022’de dolar bazında yüzde 111 ile en yüksek getiriyi sağladı.” şeklinde konuştu.

Bakan Nebati, (Darphane Altın Sertifikası’na gösterilen) Teveccühün ardından 10 tonluk ikinci altın sertifikası ihracına bugün çıkıyoruz” duyurusunu yaptı.

1 Milyon İstihdam Projesi:

2023 yılı istihdam hedeflerinden bahseden Bakan Nebati, “2023 yılında yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı önceleyen, üretkenlik odaklı vergi politikaları uygulamalarımıza devam edeceğiz.1 Milyon İstihdam Projesi’yle nitelikli iş gücünün oluşması ve işverenle iş gücünün buluşmasını sağlamayı sürdüreceğiz.” dedi.

EYT ve Sözleşmeli Personel:

Türkiye gündemini uzun süredir meşgul eden EYT ve Sözleşmeli personel konularına ilişkin açıklamasında Nebati, “Yakında EYT ve sözleşmeli personelin kadroya alınmasına ilişkin düzenlemeleri tamamlayacağız.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu