Gündem

Bakan Koca’nın MHRS Randevuları Konusundaki Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son zamanlarda Merkezi Hekim Randevu Sisteminde (MHRS) yaşanan randevu sıkıntılarını engellemek adına 2 yeni uygulamayı başlattıklarını belirtti.

Bakan Koca, sosyal medya aracılığıyla yapmış olduğu paylaşım çerçevesinde, “MHRS randevu sorunları, beklenen iyileşme sağlanıncaya dek, odaklanacağımız bir numaralı konudur. Sistemde oluşan gereksiz yük artışı ve vakit kaybına karşı iki uygulama başladı. Zamanın kullanımında karşılıklı bir başarı, bizi şu an hayal edilemeyen noktalara götürebilir.” sözlerini kullandı.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, MHRS üzerinden aldığı randevuya gitmeyen ayrıca iptal etmeyen vatandaşların, 15 gün süre boyunca yeniden aynı branştan randevu almaları engellenecek. Bunun yanı sıra aldığı randevudan evvel aynı branşta muayene olan ve bundan dolayı randevusu boş geçtiği belirlenen kişiler için de aynı durum geçerli olacak.

Bu iki uygulama gerçekleştiği müddetçe, sahiden muayeneye ihtiyacı olan hastaların randevu konusunda işlerinin kolaylaşması amaçlanıyor.

– MHRS üzerinden aldığı randevuya gitmeyenlerin oranı yüzde 21

Öte yandan yapılan açıklama kapsamında aldığı randevuya gitmeyenlerin oranının son 1 ay içinde yüzde 21 olduğu öğrenildi.

Haliyle muayeneye ihtiyacı olup da yer bulmakta zorlanan hastalar açısından kolay olmadığından bahsedilen açıklamada daha sonra şu ifadelere yer verildi:

“Yeni uygulama kapsamında MHRS üzerinden randevu alındığında vatandaşların karşısına ‘Sayın vatandaşımız, randevunuza gitmeme veya gitmeyeceğiniz randevunuzu iptal etmeme durumunda aynı branştan tekrar randevu almanız ancak 15 gün sonra mümkün olacaktır’ uyarısı çıkıyor.

Randevulara gidemeyecek hastaların, randevusunu iptal etmesi diğer hastalara yer açılması yönünden önem taşıyor. Sistemde hem internet sitesi üzerinden, hem de SMS ve sesli arama yoluyla randevu hatırlatma veya iptal servisleri bulunuyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu