Gündem

Bakan Koca’dan Mardin’de Önemli Açıklamalar

Sağlık Bakanı Koca, Mardin Valiliği’nde gerçekleştireceği incelemeler öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. İlk olarak kuduz aşısının tedarikiyle ilgili bir açıklamada bulunan Koca, aşıyla ilgili herhangi bir sorun söz konusu olmadığını ifade etti.

“Aşılarla ilgili bir sorunumuz yok”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Yeterince aşımız var. Bizim teknoloji transferiyle yerlileştireceğimiz 3 aşıdan birisi de kuduz aşısı. Diğer aşılar da Hepatit A ve su çiçeği. Dolayısıyla aşı açısından herhangi bir sorunumuz yok. Vakalarımız açısından da bir artış olmadığını çok rahatlıkla söyleyebilirim” dedi.

Salgın, ishal, kusma şikayetlerinden söz eden Koca, şu açıklamayı kaydetti; “İshal durumuyla ilgili yer yer, bölgesel, şebekeden, su arıtmadan kaynaklı ishal vakalarını görüyoruz ve halk sağlığı ekibimiz sahada yaygın bir şekilde analizlerini sıkı bir şekilde yapıyor, klorlamayı yakından takip ediyoruz. Gerektiğinde kaynağına inerek, kaynağı ortadan kaldırmak noktasına gayret içerisinde oluyoruz. Genel bir salgından söz edemeyiz.”

“E-Reçete düzenlemesi hakkında”

Bakan Koca, E-Reçete hakkında şunları kaydetti; “TC vatandaşı olan hiçbir kimseye Türkçe dışında reçete yazımı söz konusu değildir. Türkiye her geçen gün sağlık turizminin üssü olmaya önemli üç ülkeden olma yolunda ilerliyor. Yabancı bir hastanın kendi ülkesinde reçetesinin anlaşılır olması için yapılan bir düzenlemedir. Bu, var olan yaklaşımı biraz daha geniş tutarak hizmetin geldiği noktayı göstermek için önemlidir. Hakikat bundan öte değildir”

“Merdiven altı yerlere baskınlar olacak”

Bakan Fahrettin Koca, merdiven altı yerlerde yapılan estetik operasyonlara ilişkin; “Bu kabul edilebilir bir durum değil. Bu sağlık turizmi algımız açısından da son derece önemli. Özel sektör başta olmak üzere bu tarz uygulamaların tepesinde olacağız. Bu anlamda yapılan en ufak yanlışın, hizmetin doğru yapılamadığının ortaya konması durumunda affetmeyeceğiz. Yer yer baskınların olacağını bilsinler. Her an birçok kuruluşumuzu denetliyor olacağımızı buradan söylemek istiyorum, bunu asla affetmiyoruz” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Habertürk)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu