Gündem

Bakan Koca’dan ‘Beyaz Reform’da İkinci Dönem Mesajı

Bakan Fahrettin Koca, tüm sağlık çalışanlarına yönelik bir mektup yayınlayarak, zorlu sağlık mücadeleleri ardından sağlık ve bağlı olduğu diğer meslek gruplarına daha fazla saygınlık kazandırma ve çalışma şartlarını  tüm yönleriyle iyileştirme hakkında kararlı olduklarını dile getirdi.

Sağlık Bakanı , Beyaz Reform dahilinde planlı ve sonuç odaklı bir ilerlemeyle mevcut tüm imkanları harekete geçirmeye ve yeni imkanlar oluşturmaya çalıştıklarını belirtti.Reform sürecinde, devlet eliyle meydana gelen radikal çözümler ve köklü değişimlerle maddi iyileştirmelerden “malpraktis yasası”na kadar birçok reform örneği üzerinde çalışmalarını devam ettirdiklerine değindi.

Reformun ikinci döneminde sağlık alanında şiddetle daha etkili bir mücadele öncelikli olmak üzere nöbet ücretlerinin artırılması, enflasyona karşı hakların korunabilmesi, sağlık çalışanlarına yapılan sabit ödemenin emekliliğe katkı sağlaması gibi konularla ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Son düzlüğe girmiş durumda olan “Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem Planı” çalışmasını kısa zaman içinde  hayata geçireceklerini vurgulayan Koca, şu açıklamalarda bulundu:

“Uygulama öncesinde sizlerin de geliştirici düşüncelerini almayı arzu ediyorum. Bu vesile ile vermek istediğim iki önemli haber var: Beyaz Kod sisteminin bir alt aşaması olacak ve muhtemel bir riske karşı devreye girmeye hazır, polis karakoluyla irtibat halinde çalışacak yeni bir sistemin yazılımı tamamlanmak üzeredir. Öte yandan, polis ve güvenlik görevlisi sayısı da yakında artırılacak. Tüm sorunlara karşı başarıya ulaşmamız için bizim kararlılığımızın sizin desteğiniz ile bütünleşmesi gerekiyor.”

Bakan Koca, uygunsuz şekilde ifade edilen isteklerin, hastaya hizmeti yavaşlatan tutumların sağlık çalışanlarının itibarını zedeleyeceğine dikkat çekerek, “Dönemsel haletiruhiyemizin, sorun çözme amacı yerine başka amaçlar güttüğünden pek emin olamayacağımız taraflarca fırsat bilinmesine izin vermemeliyiz.
” ifadelerinde bulundu.

Bakan Koca, üstesinden hep birlikte gelme azmi gösterdikleri hiçbir problemin şimdiki haliyle kalmayacağını vurgulayarak, şunları ekledi:

“

Beyaz Reform’un ilk döneminde elde ettiğimiz kazanımlar ortada, sağlık çalışanları kadar hastaların da yararınadır. Bu ikili ‘yarar’ ilkesiyle yolumuza devam etmeliyiz. İlkemize zıt düşecek algıların oluşmasından kaçınmalıyız. Şimdi odaklanmamız gereken konu, Beyaz Reform’un ikinci dönemidir. İkinci ‘Beyaz Reform’ döneminin başlamış olduğu haberini her birinizle paylaşıyorum.

 Sağlık sistemimiz ve sağlık çalışanlarımız için atılacak yeni adımların heyecanı ile sizlere çalışmalarınızda başarılar, insan hayatındaki yerinizi bilmenin mutluluğu ile dolu günler diliyorum.” (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu