Gündem

Bakan Koca Sosyal Medya Hesabı Üzerinden Strep-A Bakterisi Hakkında Açıklama Yaptı

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca, son zamanlarda oldukça sık görülen Strep-A bakterisi hakkında açıklama yaptı.

Sosyal medya hesabı aracılığıyla söz konusu enfeksiyon hastalığı hakkında birtakım önemli bilgilerden bahseden Koca, “Eylülden beri bazı Avrupa ülkelerinde ‘A grubu beta-hemolitik streptokok’ vakaları bildirilmektedir. Ülkemizde de az sayıda vaka bildirilmiştir. A grubu beta-hemolitik streptokok enfeksiyonlarının çoğu boğaz iltihabı veya ciltte enfeksiyon şeklinde ve kısmen hafif enfeksiyonlardır.” ifadelerini kullandı.

Strep-a bakterisinin sebep olduğu hastalığın, hasta bireylerin öksürme ve hapşırmasından ötürü etrafa saçılan damlacıklara direkt maruz kalınması yahut mikrobun yayıldığı yüzeylere dokunulmasından dolayı elleri yıkamadan ağız, burun ya da göz temasıyla bulaşabileceğini ekleyen Bakan Koca, şu sözleri kaydetti:

“En iyi önleme yolu, ellerin sıkça sabun ve suyla yıkanmasıdır. İlaç tedavisine başlandıktan 24 saat sonra bulaşıcılık artık söz konusu değildir.

Çocuğunuzun ani başlayan ateşi ve boğaz ağrısı var ve ateş düşürücüye rağmen düşmüyor, kötüye gidiyorsa, normalden çok daha az besleniyor veya sıvı almıyorsa, nefes almakta zorlanıyor, vücudunda hızla yayılan döküntüler varsa hemen 112 Acil’i arayın veya acil servise başvurun.” (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu