Gündem

Bakan Koca MHRS Randevuları Hakkında Açıklama Yaptı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Merkezi Hekim Randevu Sisteminde (MHRS) randevu problemlerine son vermek için 2 yeni uygulamayı başlattıklarını duyurdu.

Koca, sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşımda, “MHRS randevu sorunları, beklenen iyileşme sağlanıncaya dek, odaklanacağımız bir numaralı konudur. Sistemde oluşan gereksiz yük artışı ve vakit kaybına karşı iki uygulama başladı. Zamanın kullanımında karşılıklı bir başarı, bizi şu an hayal edilemeyen noktalara götürebilir.” ifadesinde bulundu.

Bakanlığın yapmış olduğu yazılı açıklamaya göre, MHRS üzerinden randevu alıp gitmeyen ve iptal de etmeyen vatandaşların, 15 gün boyunca tekrar aynı branştan randevu almalarına izin verilmeyecek. Öte yandan aldığı randevunun öncesinde aynı branşta muayene olan ve bu sebepten ötürü randevusu boş geçtiği tespit edilen vatandaşlar için de aynı durum geçerli olacak.

Bu iki uygulama sayesinde, gerçekten muayeneye ihtiyacı olan hastaların randevu konusunda zorlanmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

– MHRS üzerinden randevu alıp gitmeyenlerin oranı yüzde 21

Açıklama çerçevesinde ayrıca randevu alıp muayeneye gitmeyenlerin oranının son 1 ay içerisinde yüzde 21 olduğu belirtildi.

Bu durumun muayeneye ihtiyacı olup yer bulamayan hastalar açısından zor olduğuna değinilen açıklamada ek olarak şu ifadelere yer verildi:

“Yeni uygulama kapsamında MHRS üzerinden randevu alındığında vatandaşların karşısına ‘Sayın vatandaşımız, randevunuza gitmeme veya gitmeyeceğiniz randevunuzu iptal etmeme durumunda aynı branştan tekrar randevu almanız ancak 15 gün sonra mümkün olacaktır’ uyarısı çıkıyor.

Randevulara gidemeyecek hastaların, randevusunu iptal etmesi diğer hastalara yer açılması yönünden önem taşıyor. Sistemde hem internet sitesi üzerinden, hem de SMS ve sesli arama yoluyla randevu hatırlatma veya iptal servisleri bulunuyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu