Gündem

Bakan Koca, Kabine Toplantısı’nın Ardından Önemli Açıklamalarda Bulundu

Bakan Koca, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan Kabine Toplantısı’nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“Türkiye’de artan grip vakalarının” sorulması üzerine Sağlık Bakanı Koca, “Grip salgınında son dönemde influenza görülme sıklığı, RSV’nin (Respiratuvar Sinsitiyal Virüs) önüne geçti. Son bir hafta, 10 gündür hasta sayılarında düşüş görülmeye başlandı. Daha önce RSV daha sık görülürken, şimdi influenza ön planda.” cevabını verdi.

Görülme derecsinde influenzanın ardından RSV, Rhinovirüs ve Kovid-19’un geldiğini kaydeden Koca, Kovid-19’un toplam vakaların yüzde 5-6’sı dolaylarında gözükmeye devam ettiğini, endişeye sebep olacak bir durumun olmadığını ifade etti.

Bakan Koca, “sahte ilaç” iddialarının sorulmasına ilişkin, şu sözleri kullandı:

“Burada yapılmak istenen şeyin ne olduğunu size açıklayayım, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) gibi uluslararası bir otorite var. Bazı ülkelerden, Bangladeş, İran, Arjantin, Tayvan gibi, ülkemizde ruhsatı olmayan ilaçların Türkiye’ye girişi yapılmak isteniyor. TİTCK bu anlamda güvenilirliği artırmak üzere kılavuz yayınlayarak, biyoeşdeğerlik, biyoyararlanım gibi ilave kanıtlar ve kalite belgeleri isteyerek tedbirleri sıkılaştırdı. Bahsi geçen bu ülkelerden ilaç getiren bazı firmaların bu düzenlemelerden rahatsız olduğunu görüyoruz. Bu olayın altındaki mesele budur. TİTCK ilaç almaz, TİTCK ilacı Türkiye’de ruhsatlandırır veya yurt dışı ilaçsa, etkili ve güvenli olduğunu belirler ve listeye alır. İlacın satın alınmasıyla ilgisi yoktur. Bizim yaptığımız kılavuz güncellemesi. Tedbirleri daha da sıkılaştırıp vatandaşa güvenilir ilaç sağlamayı amaçlıyor.

Bu ülkelerden ilaç getirmek isteyenler ise ucuz maliyetli ancak kalitesi belirsiz ilaç getirilerek, ilaç teknolojisi gelişmiş ve uluslararası tanınırlığı olan ilaç otoritelerine üye ülkelerin ilacıyla eş değer kılınıp, yüksek fiyatlara satmak isteyenler. Bu durumda, bizim kılavuzumuz da bunu yapmak isteyenlerin oyunlarını yani rantı bozan bir kılavuz. Bu iddialar bu odaklar tarafından çıkarılıyor. Bu gürültü buralardan kopuyor. Ama önümüzdeki dönemde tedbirlerimizin devamı gelecek.”

– “TİTCK kayıtlarına göre Türkiye’ye bir kutu dahi girmedi”

Sahte kanser ilacı iddialarına dair soruşturmalarını 2019 yılında tamamladıklarını anımsatan Bakan Koca, “Soruşturma, Sağlık Bakanlığı müfettişleri tarafından yapıldı ve ilacın sahte olduğu belirlenir belirlenmez ilgili tüm bilgi ve belgeler sunularak savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.” söylemlerinde bulundu.

TİTCK kayıtları doğrultusunda, Türkiye’ye Bangladeş’ten bugüne dek söz konusu ilaçtan bir kutu bile girmediğine vurgu yapan Bakan Koca, bu ilacın hiçbir şekilde hastalarda kullanılmadığını açıkça belirtti. (Kaynak:AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu