Gündem

Bakan Işıkhan’dan Emekliler İçin Ara Zam Sinyali!

Yaklaşık 6.5 milyon memur ve memur emeklilerini yakından ilgilendiren 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme görüşmeleri devam ederken, milyonlarca emekli de ‘ara zam’ beklentisi içerisine girdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ‘ara zam’ sinyalini verirken, SGK Uzmanı Özgür Kaya en düşük emekli maaşının 10 bin liraya çıkabileceğini belirtti.

Bakan Vedat Işıkhan, ara zam ile ilgili açıklamasında “Tüm imkanlarımızı zorlayarak gerekeni yağacağız. Cumhurbaşkanımızın talimatlarını aldık. Çalışmaya başladık” ifadelerini kullandı.

“Eylül sonu Ekim başı gibi ara zam yapılabilir”

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin hali hazırda en düşük maaşı 7 bin 500 lira iken, ara zam kararı alınırsa, maaşlarının ne kadar olacağını, Eylül sonu Ekim başında zam yapılabileceğini ifade eden SGK Uzmanı Özgür Kaya, şu değerlendirmelerde bulundu; “Sadece temmuz ayının enflasyonunu görüyoruz. Temmuz ayında, ağustosta 9.90 olarak tek hanede kalma olasılığı yüksek, dolayısıyla biz nereye bakacağız eylül ayına bakacağız, eylül ayında da muhtemelen ikili rakama çıkacağız bu senaryoya göre 4 aylık enflasyon 29.71 rakamı ile karşı karşıya kalacağız. Taban aylık uygulaması yapılıp 10 bine de çıkarılabilir enflasyon rakamlarına bakılıp cumhurbaşkanının talimatı ile 9 bin 728 liraya çıkarılabilir. Muhtemelen eylül sonu ekim başı için zam durumu söz konusu olabilir.” (Kaynak: CNN Türk)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu