Gündem

Bakan Işıkhan Memur ve Memur Emeklisinin Toplu Sözleşme Sürecine İlişkin Açıklama Yaptı

Merakla beklenen ve yüz binlerce memur ve memur emeklisi etkileyen 7. Dönem Toplu Sözleşme süreci bugün itibarıyla başladı. 2024-2025 yıllarını içerisine alan 7’nci Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan başkanlığında yapıldı. Bakan, “Çalışmamızı tarafları optimal düzeyde memnun edecek şekilde sonuçlandırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Bakan Vedat Işıkhan sözlerine şöyle devam etti: “Kamu çalışanlarımızı enflasyona ezdirmedik. Kamu personelinin bizlerle olan diyaloğunun güçlendirilmesini sağlamak amacıyla kamu görevlileri sendikacılığının ilerlemesi ve gelişmesi için yasal düzenlemeler yaparak sendikal gelişimi güçlendirdik. ‘Birlikte yönetim’ anlayışıyla karar mekanizmalarında daha fazla kamu personelinin yer almasını sağladık.”

2002 yılında 2,5 milyona varan kamu personeli sayısının, bugün neredeyse 5 milyonun üzerine çıktığını dile getiren eden Işıkhan, “İktidara geldiğimiz günden bu yana milli gelir artışıyla birlikte bütçeden kamu görevlilerine ayırdığımız payı da artırdık. 2002’de toplam personel giderlerinin bütçe içindeki payı yüzde 18 iken bugün, bu rakam yüzde 27’yi aşmış durumdadır. Pandemi tüm dünyayı ekonomik ve sosyal yönden olumsuz etkilemişti. Bu süreç yanında dünyada yaşanan çatışmalar, enerji fiyatlarındaki artışlar ve döviz fiyatlarındaki dalgalanmalar ülkemizi de olumsuz etkilemiştir. Daha sonra yaşadığımız yangınlar, sel ve depremler gibi doğal afetler yaşanılan ekonomik ve sosyal sorunların maddi yükünü ve faturasını daha da arttırmıştır. Hükümetimiz bu zor dönemde emekçilerimizi, çalışanlarımızı ve emeklilerimizi enflasyonun tahribatına karşı korumak için bütçe imkanlarını zorlayarak gerekli adımları atmıştır.” ifadelerini kullandı.

‘YENİ BİR YASAL DÜZENLEME İHTİYACI GÜNDEMİMİZDE’

“2011 ve 2013 yıllarında, sayıları yaklaşık 300 bin olan sözleşmeli personelimiz kadroya geçirilmiş, 2023 yılındaki düzenleme ile de 460 bine yakın sözleşmeli personelimize kadroya geçme hakkı tanınmıştır. 3 bin 600 ek gösterge düzenlemesini de içerecek şekilde tüm kamu görevlilerimizi kapsayan ek gösterge çalışmamız da sonuçlandırılmıştır. Sendikalarımızın talepleri doğrultusunda olan ve vaadimiz kapsamında 1’nci dereceye ulaşan tüm memurların 3 bin 600 ek göstergeden yararlanacağı yeni bir yasal düzenleme de yapılması planlanmaktadır” dedi.

‘Ülke Refahını Arttırma Gayesi İle Birlikte Canla Başla Çalışıyoruz’

“Ülkemizi büyütmek ve refahını artırmak için sizlerle birlikte çalışıyoruz. Çağımızın modern insan kaynakları yönetimlerinin kamu personel sistemimizde de hayata geçirilmesi, ileri demokrasilerin katılımcı bir yönetim anlayışının vazgeçilmez unsuru olan sosyal diyalog mekanizmalarının işletilmesi bizim için çok önemlidir. Bu anlamda çalışma hayatımızın en önemli aktörlerinden biri olan kamu görevlileri sendikaları ve konfederasyonlarıyla yapacağımız 7’nci Dönem Kamu Görevlileri Toplu Sözleşmeleri çalışmalarımızı tarafları optimal düzeyde memnun edecek şekilde sonuçlandırmayı hedefliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat