Gündem

Bakan Işıkhan Memur ve Memur Emeklilerine İlişkin İkinci Zam Teklifini Açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan toplu sözleşme masasında, yetkili konfederasyon Memur-Sen üçüncü kez bir araya geldi. Toplantı öncesinde Bakan Işıkhan, hükümetin ikinci teklifini kamuoyuna duyurdu.

Bu kapsamda, 2024 yılının ilk 6 ayı için %15 oranında zam önerisi sunuldu. İkinci 6 ayda ise %10 zam önerildi. 2025 yılı için yapılan zam teklifi ise, ilk 6 ay için %6 ve ikinci 6 ay için %5 olarak belirlendi. Bu yeni teklif ile birlikte, 2024 yılı için zam oranlarında artış meydana gelirken, 2025 yılı zam teklifi ise değişmeden korundu.

Bakan Işıkhan konuşmasında şunları söyledi: “Sadece mali haklar değil, sosyal haklara ilişkin çok sayıda teklif maddesi bulunmaktadır. Bugün müzakerelerle geldiğimiz nokta üzerinde uzlaşacağımız çok sayıda maddemiz bulunduğunu göstermektedir. Birinci dereceye ulaşan tüm kamu görevlilere 3600 ek gösterge için yetkili konferedasyonla birlikte çalışma yapacağız. Belirli şartlarda disiplin affı çalışması yapacağız. Görevde yükselme sınavlarının belli süre ve düzenli aralıklarla yapılması için çalışmaları sürdüreceğiz. Hac izni verilmesi konusu, TOKİ konutlarında evi olmayanlara öncelik verilmesi konusunda paydaşlarımızla yakın istişare içinde bulunacağız.”

Bir kez daha uzlaşmaya varılmadığı takdirde 22 Ağustos’ta yeni bir teklif sunulacak ve bu tarihte de uzlaşılmazsa, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girecek. Bu bağlamda, kurul sözleşmeyle ilgili kararını en geç ayın sonuna kadar açıklayacaktır. (Kaynak: NTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat