Gündem

Bakan Işıkhan Hükümetin Memura Zam Teklifini Açıkladı

4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren ve mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinin ikinci toplantısı, bugün gerçekleşiyor. Toplantı öncesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, konuyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Işıkhan, yaptığı açıklama ile hükümetin merakla beklenen zam teklifini açıkladı: “2024’ün ilk 6 ayı için yüzde 14, ikinci 6 ayı için 9; 2025’in ilk 6 ayı için yüzde 6, ikinci 6 ayı için yüzde 5 zam önereceğiz.”

Işıkhan’ın ifadelerinden öne çıkan başlıklar:

• Masaya taraflar olarak değil paydaşlar olarak oturduk. Kamu görevlilerinin geneline ilişkin tekliflerin ön müzakeresi yapıldı. Müzakere aşamasına gelmiş bulunmaktayız.

• Tarafların uzlaşısıyla başarıyla neticelendireceğiz.

• 967 madde üzerinden görüşmeleri sürdüreceğiz.

• 2024-2025 toplu sözleşmeleri çerçevesinde kamu işveren heyeti olarak 2024 yılı ilk 6 ay için 14, ikinci 6 ay için 9, 2025 ilk 6 ay için 6, ikinci alı 5 olarak teklifimizi açıklıyorum. 2024 Ocak ayında enflasyonu dikkate aldığımızda yüzde 42’yi bulan artış öngörülmüştür. 2024’ün ikinci altı aylık dönemde kümülatif artış yüzde 54’ün üzerinde olacaktır. Temennimiz odur ki, paydaşlar da uzlaşı içinde imzalayalım.

MEMUR-SEN’DEN YANIT

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, teklife ilişkin “Kabul etmek mümkün değil” söylemlerinde bulundu.

GÖRÜŞMELER AY SONUNDA TAMAMLANACAK

Görüşmelerin tamamlanması için son tarih olarak ağustos ay sonu belirlendi. Görüşmeler kamu çalışanlarını temsil eden yetkili bir sendika olaran Memur-Sen Konfederasyonu liderliğinde devam ediyor. Müzakere süreci, 9 Ağustos’ta başlamış ve şu anda müzakere aşamasına gelmiştir. Bu toplu sözleşme görüşmeleri ile yaklaşık 4 milyon memurun ve 2.5 milyon memur emeklisinin 2024-2025 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirlenecek.

7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri dahilinde, 15 Ağustos’ta genel konular hakkında tekliflerin tartışılması düşünülürken, üçüncü toplantının 17 Ağustos’ta gerçekleşmesi planlanıyor. Görüşmelerin tamamlanması ve sonuçlandırılması için canla başla çalışan yetkililer süreci bu ay sonuna kadar sonuçlandırılacak. (Kaynak: Habertürk)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu