Gündem

Bakan Göktaş: “Çocuklarımızın Eğitim Hayatlarında Kaynaklarımızı Kullanmayı Sürdüreceğiz”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, çocukların eğitim hayatlarında ihtiyaçlarının karşılanması için bütün kaynakları kullanacaklarını ifade ederek; “Eğitim odaklı sosyal yardımlarla çocuklarımızın donanımlı bireyler olarak yetişmelerini sağlıyoruz. Sosyal yardım ve sosyal hizmet modellerimizle çocuklarımızın eğitim hayatlarına katkıda bulunmayı sürdüreceğiz” söylemlerinde bulundu.

Bakan Göktaş, ihtiyaç sahibi evlerde çocuklara yönelik eğitim yardımlarından söz etti. Sosyal yardım ve sosyal hizmet modelleriyle çocukların eğitim hayatlarına katkıda bulunmaya devam edeceklerinin altını çizen Göktaş, “Değerlerimiz ve geleceğimiz olan çocuklarımızın eğitim alanında ihtiyaçlarının karşılanması için kaynaklarımızı kullanmaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Göktaş, başta Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti olmak üzere Türkiye Aile Destek Programı Çocuk Desteği, Şartlı Eğitim Yardımı, Eğitim Materyali Yardımı ve diğer yardımlar olmak üzere birçok başlıkta destek sunduklarını hatırlatarak; “Çocuklarımızın eğitim hayatlarına kesintisiz bir şekilde devam etmesi, geleceğimiz açısından önem arz ediyor. Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak temel gayelerimizden birisi. Sosyal yardım faydalanıcısı hanelerde bulunan çocuklarımızın eğitim giderlerinin azaltılmasına destek olmak için eğitim yılı öncesinde SYD vakıflarına periyodik pay aktarıyoruz. İhtiyaç sahibi hanelerdeki çocukların eğitim masrafları arasında yer alan önlük, ayakkabı, çanta, kırtasiye gibi temel okul ihtiyaçlarının karşılanması için destek veriyoruz.” bilgisini paylaştı.

Ekonomik şartlardan ötürü çocuklarını okula gönderemeyen ailelere, çocuklarının okula devam etmesi şartıyla “Şartlı Eğitim Yardımı” yaptıklarını -ifade eden Göktaş, bu sayede tüm çocukların eğitime erişimini sağladıkları değerlendirmesinde bulundu. Bakan Göktaş, eğitim yardımlarının içerisinde taşıma, yemek, iaşe ve barınma ihtiyaçlarının yer aldığını bildirdi. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu