Gündem

Bakan Fahrettin Koca, Özbekistan’da Önemli Açıklamalarda Bulundu

Bakan Dr. Fahrettin Koca, “Sağlık turizminin yoğunlaştığı dünyada üçüncü ülke olmaya doğru gidiyoruz. ‘Health Türkiye’ markasını da her geçen gün farklılaştırarak, sağlık turizmiyle ilgili Türkiye’nin daha önde bir pay almasını sağlamak istiyoruz.” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Koca, Özbekistan’da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Sağlık Bakanları Toplantısı ve Türkiye-Özbekistan 2. Sağlık İş Forumu açılışından sonra, gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. Semerkant’ta bugün başlayan 2. Sağlık İş Foruma yoğun ilgi ve katılım olduğunu kaydeden Koca, “Hem sağlık turizmi hem tıbbi cihaz alanında üretim, ilaç dahil olmak üzere bilgi sistemleriyle ilgili karşılıklı işbirliğinin yapıldığı bir forum düzenlendi.” ifadelerini kullandı.

Bine yakın katılımcının sağlandığını belirten Koca, daha sonraki süreç içinde işbirliklerin devamlılığı açısından görüşmelere hız kesmeden devam edileceğinin bilgisini verdi.

Bakan Fahrettin Koca, açılış sonrası şu açıklamalarda bulundu; “Sağlık turizminde son dönemde Türkiye, merkez olmaya başladı. Sağlık turizminin yoğunlaştığı dünyada üçüncü ülke olmaya doğru gidiyoruz. Yoğun bir ilgi olduğunu biliyoruz. ‘Health Türkiye’ markasını da her geçen gün farklılaştırarak, sağlık turizmiyle ilgili Türkiye’nin daha önde bir pay almasını sağlamak istiyoruz. Bunun tanıtımını da burada yapmış olduk. ‘Health Türkiye’ markasıyla hem kamu hem üniversitelerimiz hem özel sektörün bu anlamda yer aldığı, portalda hepsinin bulunduğu, ulaşımın kolay olduğu bir sistemden bahsediyoruz. Önümüzdeki süreç, özellikle hedeflediğimiz bazı ülkelerde bu tanıtımları yoğunlaştıracağımız bir dönem olacak.”

“Türkiye sağlık sistemini hasta, bilişim, tıbbi malzeme, ilaç bazlı tanıtacağız”

Fahrettin Koca, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) çalışmaları hakkında; “UMKE yapımız var. UMKE’yi, bu yapıyı Türk devletlerine de taşımak ve kurmak üzere bir adım attık. Bununla ilgili ilk eğitimleri, Türkiye’de Urla’daki tesislerimizde yapacağız.” dedi.

Sağlık İş Forumlarını diğer ülkelere de taşıyacaklarını ifade eden Koca, Eylül ayında Londra’da bir forum planlandığını kaydederek şu söylemlerde bulundu; “Hedeflediğimiz ülkelerde sağlık iş forumlarını daha yoğunlaştırarak hem ‘Health Türkiye’ markasını tanıtmak hem Türkiye sağlık sistemini hasta, bilişim, tıbbi malzeme, ilaç bazlı tanıtacağız.”

Bakan Koca, sağlık alanında Özbekistan ile Türkiye arasında eğitim çalışmalarına yönelik faaliyetler hakkında da şöyle konuştu; “Hem Sağlık Bilimleri Üniversitesi altında, burada Sağlık Bilimleri Fakültemiz, Tıp Fakültemiz de var. Hemşire ve öğrencilerin eğitimlerine ilişkin de Türkiye’de katkı sağlıyoruz. Hatta öğrencilerin Türkiye’de eğitim almalarını ve uzmanlık eğitimi dahil Türkiye ile yakın bir işbirliği içindeyiz. Sayın Bakanımız da dünyadaki sağlık sistemlerini incelediklerini ama hasta bazlı Türkiye’nin sağlık sistemini kendilerine yakın bulduklarını ve önemsediklerini, bilişim dahil olmak üzere sağlık sistemini Özbekistan’a örnek almak istediklerini ifade etti. Biz de bu anlamda her türlü işbirliğine açık olduğumuzu söyledik. Üzerimize düşeni yapıyor olacağız.” (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu