Sendika

ASMED: “Aile Sağlığı Çalışanları Maaş Kayıpları İçin Acil Çözüm Bekliyorlar”

ASMED (Aile Sağlığı Mensupları Derneği) Yönetim Kurulu tarafından yapılan basın açıklamasında aile sağlığı çalışanlarının maaş kayıplarına değinildi. ASMED, ASÇ’ler açısından aynı derece ve kademedeki İSM çalışanı meslektaşından bir ASÇ bazen 1.000 bazen 1.500 lira eksik maaş almakta olduğunu belirtti.

ASMED, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“2010 Yıılın da aile hekimliğine geçilirken aile sağlığı çalışanlarının maaşı o zaman ki TSM şimdi ki İSM çalışanı maaşlarından 1/4 oranında fazla idi.Bu durum TSM’ de görev yapmak yerine İSM’ de görev yapmayı ASÇ’ler açısından cazip bir hale getiriyordu, teşvik edici doğru bir yaklaşımdı.
2010 yılından günümüze doğru geldiğimizde İSM ve ASM arasındaki bu maaş farkı ASÇ’ler açısından eridi ve yıl yıl azalarak kayboldu.

“Tecrübe sahibi ASÇ’ler için maaşlarında ciddi kayıp olarak ortaya çıkmakta”

ASM ve İSM arasındaki fark 2022 yılında bugün alınan maaşlar kıyaslandığında ASÇ’ler açısından aynı derece ve kademedeki İSM çalışanı meslektaşından bir ASÇ bazen 1.000 bazen 1.500 lira eksik maaş almakta. .ASÇ ‘ler açısından bu durum; özellikle belli hizmet yılını tamamlamış deneyim ve tecrübe sahibi ASÇ’ler için maaşlarında ciddi kayıp olarak ortaya çıkmakta.

Bu durumda sonuç olarak tecrübeli ASÇ için ‘’İSM ye mi geçsek?’’ süreci başlatmış olup sahada deneyim ve tecrübeli eleman eksiğinin önümüzdeki süreçte oluşmasını İSM ‘ye geri dönüşlerin yaşanarak , sahada deneyim ve tecrübe sahibi ASÇ eksikliklerinin oluşacağı durumunu getirmektedir.

“Yıllardır emek veriyoruz sistemi sırtladık bu günlere taşıdık fakat yine yok sayıldık”

Sahada çalışan ASÇ ‘lerin büyük çoğunluğu ASM ‘lerde çalışmanın hiçbir anlam taşımadığını alınan riskin ve sorumluluğun bir karşılığının olmadığını düşünüyorlar. Son yönetmelikte de teşvik ödemelerinde kendi yaptıkları iş kalemlerinin yok sayılarak ödemelerin hekimlerin işi olan poliklinik üzerinden veriliyor olması sahadaki tepkileri daha da arttırmış bulunmaktadır . ASÇ’ler ‘’Yıllardır emek veriyoruz sistemi sırtladık bu günlere taşıdık fakat yine yok sayıldık’’ diyerek haklı bir serzeniş içerisindedirler .

Oysa pandemi sürecinde İSM ‘lerin asli görevi olan okul aşıları dahi ASÇ ‘lerin sorumluluğuna negatif performans olarak yansıtılmış ASÇ ‘ler iş yükü artarken maaşı eriyen bir kesim haline getirilmiştir.
ASÇ ‘ler sistemin devamı ve kaybedilmiş haklarının geri verilmesi için Halk Sağlığı Kurumu yetkililerinden maaşlarında yaşadıkları kayıplar konusunda acil çözüm bekliyorlar.”

Bir Yorum

  1. Bütün emeklerimiz boş yoksayılıyoru z tesvik adı altında yatan ücrette çok komik cok üzgünüm maaşlarımiz eridi acil cözüm istıyoruz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat