Gündem

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun İkinci Toplantısı 14 Aralık’ta Yapılacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 14 Aralık’ta yapılacak ikinci toplantısında, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile TÜİK temsilcilerinin, ekonomik veri ve raporları masaya yatırması tahmin ediliyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 14 Aralık’taki ikinci toplantısında, ekonomik veri ve raporların komisyona sunulması ve bu doğrultuda zam pazarlığının sınırlarının tespit edilmesi tahmin ediliyor. Direkt 7 milyonu aşkın çalışanı, dolaylı olarak ise bütün vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme faaliyetlerinde süreç tüm hızıyla sürüyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde, 7 Aralık’ta ilk toplantısını gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ikinci toplantısını 14 Aralık’ta düzenleyecek. Pazarlık sınırlarının tespiti yönünden önem arz eden söz konusu toplantıda, temel ekonomik veriler masaya yatırılacak. Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıkları ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcilerinin, ekonomik veri ve raporları komisyona sunacağı toplantıda, tarafların ilk rakamları da telaffuz edeceği tahmin ediliyor.

Bunların yanı sıra, komisyonda işçi sınıfını temsil eden TÜRK-İŞ’in, gelir vergisi tarifesinin çalışanlar lehine revize edilmesi ve sendikal örgütlenmenin önünde bulunan engellerin yok edilmesi konularına da toplantıda değinileceği öğrenildi.

Bakanlık asgari ücret beklentisini açıkladı: “Net 7 bin 845 lira”

Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl’ın başkanlık koltuğunda oturduğu basına kapalı gerçekleşen ilk toplantıda, işveren tarafına, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi tarafını temsilen ise TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavlak başkanlık yapmıştı.

Toplantı kapsamında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptırmış olduğu asgari ücret anketini taraflara sunmuş, ankette işçi ya da işveren olmayan çeşitli mesleklerdekilerin 2023 yılı asgari ücret tespiti için ortak beklentisinin net 7 bin 845 lira olduğunu belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat