Gündem

Artan Enflasyon Maaşları Ezdi, Geçti… #TüikMemuruYedi

TÜİK verilerine göre; TÜFE mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 2,98, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 35,64, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 73,50 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 39,33 arttı.

Yıllık enflasyon işlenmemiş gıdada 3,06 puan düşüşle yüzde 97,61 seviyesine gerilerken, işlenmiş gıdada 7,92 puan artışla yüzde 86,01’e yükseldi. İşlenmemiş gıda grubunda mevsimsellikten arındırılmış veriler sebze fiyatları kaynaklı olarak taze meyve ve sebze kaleminde fiyatların gerilediğine işaret etti. Diğer işlenmemiş gıda kaleminde ise genele yayılan fiyat artışları izlendi. Bu grupta kırmızı et, beyaz et ile sütün yanı sıra pirinç ve kuruyemiş yüksek katkılarıyla dikkati çekerken, yumurta fiyat düşüşüyle diğer alt kalemlerden ayrıştı.

Memur maaşlarına yapılan zam eridi

Asgari ücret ve memur maaşlarına yeni yıl ile birlikte yapılan artışlar hızla yükselen enflasyonun gölgesinde kaldı. Emekli gelirlerini de oldukça etkileyen enflasyona karşı geçim mücadelesi veren yüzlerce sağlık çalışanı sosyal medya platformu Twitter’da bir araya geldi. Sağlık Çalışanları, #TüikMemuruYedi başlığı altında paylaşımda bulundu.

 

İşte o paylaşımlardan bazıları:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu