Sağlık Makaleleri

Argan Yağının Faydaları

Argan yağının faydalarından yararlanmanın birkaç yolu vardır. Yaşlanma sürecini yavaşlatabilir, kırışıklıklara karşı koruyabilir, kabarmayı yatıştırabilir ve hatta nemlendirici görevi görebilir. Bu faydalar aşağıda listelenmiştir. Ancak cildinizde kullanmaya başlamadan önce, özellikleri hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olmanız en iyisidir.

argan yağının faydaları

Argan Yağının Faydaları

  • Egzemaya iyi gelir
  • Cildi nemlendirir
  • Saç sağlığına iyi gelir
  • Sedef hastalığına iyi gelir
  • Kalp ve damar sağlığı için faydalıdır
  • Doğal argan yağı kullanılmalıdır.
  • Akne ve sivilcelerde etkilidir.

Argan yağı yaşlanmayı yavaşlatabilir

Argan yağı, yaşlanma belirtilerini yavaşlatmaya yardımcı olabilecek doğal bir maddedir. Elastikiyetini artırmak da dahil olmak üzere cilt için birçok faydası vardır.

Aynı zamanda, yaşlanmaya katkıda bulunan yüksek oranda reaktif moleküller olan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan gama-tokoferol de dahil olmak üzere yüksek düzeyde E vitamini içerir. Argan yağı, birçok bitkide bulunan bileşikler olan polifenoller içerir. Bir polifenol ferulik asittir.

Argan yağını doğrudan cildinize veya saçınıza uygulayabilir veya diğer ürünlere karıştırabilirsiniz. Yakın tarihli bir araştırmaya göre, argan yağı, 2007’de iki üründen ABD’de geçen yıl satılan 111 kişisel bakım ürününde bir bileşendir. Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde dermatoloji danışman profesörü Zoe D. Draelos’a göre, argan yağı, altı aya kadar yaşlanma belirtilerini yavaşlatabilir.

Argan yağı yaşlanma belirtilerini azaltmanın yanı sıra antioksidan özelliklere de sahiptir. Personel Sağlık kan şekeri seviyelerinin korunmasına ve kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olarak kalp hastalığı riskini azaltır.

argan yağının faydaları

Kırışıklıkları önleyebilir

Argan yağının cildi yağ asitleri, E Vitamini ve antioksidanlarla besleyerek kırışıklıkları önlediğine inanılır. Bu besinler, cildin hasarlı hücrelerini doğal olarak besler ve onarır, elastikiyetini geri kazandırır ve kırışıklıkların başlamasını önler.

Yağ ayrıca cildi yağlı hissetmeden derinlemesine nemlendirme özelliğine de sahiptir. Argan yağını yüzünüzde, boynunuzda ve dekolte bölgenizde kullanmak doğal güzelliğinizi ortaya çıkarabilir.

Argan yağı, Fas’taki argan ağaçlarından hasat edilen, besin açısından zengin bir yağdır. Gıdalarda bulunan diğer doğal yağlara benzer, ancak onu popüler bir güzellik ürünü yapan ek faydaları vardır. Birçok faydası arasında kırışıklıkların görünümünü azaltması ve cildin daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlaması sayılabilir.

Araştırmacılar, günlük argan yağı tüketiminin cildin elastikiyetini artırabileceğini buldu. Bu esneklik, R-parametrelerindeki bir artış ve azalan RRT ile ölçülür. Derinin iki temel katmanı vardır ve her katman kolajen fibrilleri ve elastik lifler tarafından katmanlara ayrılır. Elastik lifler, aşırı gerilmeyi önlemeye ve cilt elastikiyetini korumaya yardımcı olan kolajen lifleriyle yakından bağlantılıdır.

argan yağının faydaları

Yeni bir saç ürünü arıyorsanız, muhtemelen argan yağını duymuşsunuzdur. Bu ürün saçınızı nemlendirebilir ve besleyebilir. Birçok kadın, kabarmayı azaltmak ve saçlarının sağlığını iyileştirmek için argan yağı kullanıyor. Aslında o kadar popüler ki, birçok kadın geleneksel şampuan ve saç kremlerinden buna geçiyor.

Çoğu saç ürününün aksine, argan yağı doğal bir nemlendiricidir. Saçı besleyen yağ asitleri içerir ve kabarmaya meyilli saçlar için mükemmel bir seçimdir. Saça uygulandığında her bir teli düzleştirir ve neme karşı korur. Ayrıca dokunulabilir, yani uzun süre giyilebilir.

Şampuanlamadan sonra nemli saça uygulandığında en iyi sonucu verir. Ayrıca ısıya karşı koruyucu bir bariyer olarak çok etkilidir. Saçlarını düzleştirenler de işleme başlamadan önce saçlarına birkaç damla eklemek isteyebilirler. Sadece küçük bir miktar gereklidir ve aşırıya kaçmamak önemlidir. Ayrıca, çok ince saçlarda kullanmamayı unutmayın.

argan yağının faydaları

Nemlendirici olarak kullanılabilir

Argan yağının besleyici özellikleri onu mükemmel bir nemlendirici yapar. Hızlı emilir ve hem sabah hem de gece kullanılabilir. Sabahları gece nemlendiricinizi argan yağı ile değiştirin, ardından makyaj yapmadan önce cildiniz tarafından emilmesine izin verin. Bu, makyajdan nemi hapsedebilir ve ince çizgilerin ve koyu göz altı halkalarının görünümünü azaltabilir.

Argan yağını tek bileşenli formüllerde ve diğer ürünlerin içerik listelerinde bulabilirsiniz. Kahina ve Josie Maran gibi markalar bunu ürünlerine dahil ediyor. Cildinize günde bir veya iki kez birkaç damla argan yağı uygulayabilir veya daha etkili bir nemlendirici için nemlendiricinizin üzerine katabilirsiniz.

Argan yağını yüzünüze ve boynunuza kullanabilirsiniz ancak kaynağından saf argan yağı aldığınızdan emin olun. Maksimum fayda sağlamak için soğuk preslenmiş, organik, filtresiz ve kokusuz ürünler arayın. Saf argan yağı kadar iyi çalışmayacakları ve hatta cildinizi tahriş edebilecekleri için ucuz markalardan kaçınmaya çalışın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat