GündemPersonel Maaşları

Aralık Enflasyon Beklenti Anketi Belli Oldu… Memura Refah Payı Gündemde

Memurların ve memur emeklilerinin merakla beklediği Aralık ayı enflasyon verileri yarın saat 10.00’da açıklanacak. Enflasyon verilerini 3 Ocak, saat 10.00’da Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından duyurulacak.

TÜİK’den gelen verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,88 artış gösterirken, temmuz-kasım döneminde de tüketici fiyatlarında yüzde 14,05 artış yaşandı. Geride bıraktığımız 5 aylık dönemde, maaşlara yapılan yüzde 7’lik zam miktarı  aşılırken enflasyon farkının verilmesi durumu oluştu.

Toplu sözleşme nedeniyle devlet memurları, aralık ayı TÜFE oranının sabit kalması ya da aylık enflasyonun oranının yüzde 6,18’den fazla gerilememesi durumunda enflasyon farkını alabilecek. 2023 yılının ilk altı aylık döneminde yüzde 8 artı enflasyon farkı kadar zam alacak.

Zamlı maaşları ve enflasyon farkı 15 Ocak’ta hesaplarına yatacak olan memur, sözleşmeli ve memur emeklilerinin yanı sıra SSK ve Bağ-Kur emeklileri de maaş ödemelerini geçtiğimiz senenin ikinci 6 aylık döneminin enflasyonu oranında zamlı alacak.

Memura Refah Payı

Yılın son kabine toplantısı sonrasına kamuoyuna açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin kazancını ve zenginliğini, çalışanlar başta olmak üzere her kesimden vatandaşı bu kazançtan yararlandırmakta kararlı olduklarını ifade ederek, memur ve emekli maaş artışlarının da yine bu yaklaşım bünyesinde değerlendirileceğini belirtmişti.

Aralık Ayı Enflasyon Tahminleri

Ocak ayı itibariyle geçerli olacak memur ve emeklilerin maaşlarında enflasyon farkı ve toplu sözleşmeden yararlanacakları zamla birlikte ilave bir destek daha sağlanması beklentisi mevcut. AA Finans tarafından 14 ekonomistin değerlendirmeleriyle gerçekleştirilen Aralık ayı enflasyonu beklenti anketine sonuçlarına göre, aralık ayı enflasyon miktarı tahminleri ortalaması yüzde 2,61, bu durum doğrultusunda yıllık enflasyon beklentisi de yüzde 66,59 olarak belirlendi.

Beklenti anket sonuçlarının gerçekleşmesi durumunda temmuz-aralık ayını kapsayan 2. dönem için yüzde 17,02’lik enflasyon artışına binaen, maaşlara yüzde 10,11’lik enflasyon farkı ve toplu sözleşme gereğince yüzde 8’lik zam ile yüzde 18,11’lik zam yapılması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu