Gündem

Antibiyotiğe Dirençli Süper Bakterilere Çözüm Olması Adına Yeni Bir İlaç Geliştirildi

Utrecht, Bonn ve Northeastern üniversitelerinin, Almanya Enfeksiyon Araştırma Merkezi ve NovoBiotic şirketiyle birlikte gerçekleştirdiği bir araştırma ile geliştirilen bir antibiyotik, dirençli süper bakterilere karşı potansiyel tedavilerde kullanılabilecek bir çözüm olması adına umut vadediyor.

Kim Lewis ve ekibinin araştırmasında, “bakteriyel karanlık madde” adlı organizma üzerinde geliştirilen bir cihazla yetiştirilen bakteriden, “Clovibactin” adı verilen antibiyotik başarıyla izole edildi.

NovoBiotic Farmakoloji firmasının paylaştığı raporlara göre, Clovibactin antibiyotiği geniş bir yelpazedeki patojenik bakterilere etki edebilme özelliğine sahip ve farelerde “Staphylococcus aureus” süper bakterisini tedavi edebilme potansiyelini taşıyor.

Bonn Üniversitesi’nden Profesör Tanja Schneider liderliğindeki bir araştırmacı grubu ise Clovibactin’in alışılmışın dışında bir yok etme mekanizması olduğunu açıkladı; bu mekanizmanın hücre duvarının oluşumunda rol oynayan 3 farklı molekülü hedef aldığı açıklandı. Bu çalışma sırasında ekip, Clovibactin’i incelemek için nükleer manyetik rezonans (NMR) adı verilen özel bir teknik kullandı.

Bakterileren Karşı Geliştirilen İlaç, Gelişmiş Teröpatikler İçin Umut Vadediyor

Utrecht Üniversitesi araştırmacılarından Dr Markus Weingarth, Clovibactin’in bakteriden izole edilmesinden dolayı diğer antibiyotiklerden farklı olduğunu ifade ederken, patojenik bakterilerin söz konusu ilaca karşı direnç oluşturacak zamanı olmadığını söyledi.

Weingarth, Clovibactin’in pirofosfatı sıkı bir şekilde, “bir kafes gibi” sardığına dikkat çekerken, “Clovibactin hedefinin değişmez, korunmuş kısmına bağlandığından, bakterilerin buna karşı direnç geliştirmesi çok daha zor olacaktır. Çalışmalarımızda da Clovibactin’e karşı herhangi bir direnç gözlemlemedik.” ifadelerini kullandı.

Bahsi geçen hücre lifinin sadece bakteri hücre zarında oluştuğunu, insanlarda görülmediğine değinen Weingarth, “Clovibactin’in bakteri hücrelerine seçici olarak zarar verip insan hücreleri için zararlı olmamasının nedeni de muhtemelen budur.” dedi.

Weingarth, Clovibactin’in direnç gelişimine karşı bağışıklık kazanmadan bakteriyel patojenleri öldürebilen ileri terapötiklerin tasarımı için umut vadettiğini belirtti. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu