Gündem

Anlaşma Sağlanmadı: Sağlık Çalışanları Greve Gitti

Kuzey İrlanda sağlık çalışanları enflasyon oranının altında teklif edilen maaş artışı ve çalışma koşullarında yaşanan anlaşmazlıklar neticesinde iş bıraktı.

Enflasyon oranından çok daha düşük miktarda teklifte bulunulan maaş artışını kabul görmeyen UNISON, Nipsa ve GMB sendikalarına üye olan sağlık çalışanları, bir gün sürecek biçimde greve gitti.

Kuzey İrlanda’da 2019’dan bu zamana kadar sağlık personellerinin gerçekleştirdiği ilk grevde, sendikalar, 2022-2023 dönemi için ödenmesi düşünülen 1400 sterlinlik promosyon ikramiyesinin artan enflasyon oranı karşısında yeterli olmadığını savundu.

Sendikalar, üyelerinin genel ihtiyaçlarını karşılayabileceği ücret ve hastalara daha iyi hizmet sunulması için istihdam talep ettiklerini, karşılanmaması durumunda grevi sürdürecekleri uyarısında bulundu.

Kuzey İrlanda hemşireler de eylemde bulunacak

İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’da çok sayıda hemşire de 15 ve 20 Aralık’ta gerçekleştirmek üzere iki gün boyunca sürecek grevin çalışmalarını başlattı.

Hemşirelerin temsilcisi olan RCN (Royal College of Nursing) sendikasının, 106 yıllık geçmişinde ilk kez yaptığı grev oylamasıyla, sendika üyesi hemşirelerin büyük çoğunluğu greve gidilmesine olumlu yaklaşarak oy kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu