Sağlık Makaleleri

Anason Yağının Faydaları Nelerdir?

Anason yağının birçok faydası vardır. Antibakteriyel ve antiviral bir ajandır ve antidepresan özelliklere sahiptir. Aynı zamanda iyi hijyen için etkili bir tamamlayıcıdır. Ağız kokusuna yardımcı olur ve ağzın taze kalmasına yardımcı olur. Ayrıca antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olduğundan ağız bakımında normal gargaralara alternatif olarak kullanılabilir.

anason yaginin faydalari nelerdir 4

Anason Yağının Faydaları Nelerdir?

  • Bağırsakların boşaltımını hızlandırır
  • Mide rahatsızlıklarına karşı etkilidir
  • Tansiyon dengeleyicidir
  • Böbrek taşı ve kum dökümünde yardımcı olabilmektedir
  • Tokluk hissi vererek kilo vermenize yardımcı olabilmektedir
  • Öksürük kesici olarak bilinmektedir
  • Kabızlığa iyi gelir

Anason yağı, pişirme ve yemek pişirmede kullanılan aroma verici bir maddedir. Yıldız anason bitkisinin tohumlarından elde edilir. Bu tatlandırıcı bileşen, Japon, Çin, Kore ve Hint mutfaklarının yanı sıra tatlılarda da yaygın olarak kullanılmaktadır. Hem sıvı hem de katı formlarda gelir.

Doğal haliyle anason, siyah meyan köküne benzeyen tatlı ve aromatik bir tada sahiptir. Alkollü içeceklerde ve unlu mamüllerde kullanılır ve bazen tadı arttırmak için şekerle birleştirilir. Anason yağı, meyan kökü benzeri bir aromaya sahip berrak bir sıvıdır. Fırında, bir fincan un başına yaklaşık dörtte bir çay kaşığı yağ ekleyin.

Antibakteriyeldir

Anason yağı doğal bir antibakteriyel maddedir. 3000 yıldan fazla bir süredir geleneksel Çin yemeklerinde kullanılmaktadır. Antibakteriyel aktivitesi üzerine yapılan çalışmalar, Acinetobacter baumannii’nin farklı suşlarına odaklanmıştır. Bu çalışma, anason yağının etkili bir antibakteriyel ajan olduğunu göstermektedir.

anason yağının faydaları nelerdir?

Anason yağı, karaciğere nispeten zararsız olan müshil özelliklere sahip hafif bir yatıştırıcıdır. Uyku bozuklukları, hazımsızlık ve bağırsak problemlerinin tedavisinde faydalıdır. Ayrıca antimikrobiyal ve antiseptik özelliklere sahiptir. Ayrıca uykusuzluğu giderebilecek hafif bir sakinleştiricidir.

Anason esansiyel yağı, anti-epileptik, anti-histerik, anti-romatizmal ve anti-spazmodik özellikler dahil olmak üzere birçok terapötik özelliğe sahiptir. Aynı zamanda bir sindirim yardımcısıdır ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Yüzyıllardır tıbbi bir yağ olarak kullanılmıştır.

Bu bir uyarıcıdır

Anason yağı, aromaterapide uykusuzluk ve kaygıyı gidermek için kullanılır. Aynı zamanda yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Etkileri küçük dozlarda olumlu olsa da, büyük miktarlarda alındığında zararlı olabilir. Anason, uyarıcı özelliklerinin yanı sıra yatıştırıcı ve vermifüjdür. Anason, romatizmal ağrıların giderilmesinde de faydalıdır.

Anason yağı, kurutulmuş anason meyvelerinin (Pimpinella anisum) buharla damıtılmasıyla elde edilir. Çıkarılan yağ ince ve berraktır ve ana bileşen olan anetol içerir. Ayrıca alfa-pinen, beta-pinen, kamfen ve linalool gibi diğer bileşenleri de içerir.

anason yağının faydaları nelerdir?

Bakteri Helicobacter pylori, mide hastalıklarının en yaygın nedenlerinden biridir. Asidik bir ortamda gelişir ve mide mukozasının tahribatını teşvik ederek peptik ülser ve kronik gastrit ile sonuçlanır. Neyse ki, bu hastalıkları önlemeye yardımcı olabilecek doğal tedaviler var.

Bir çalışmada, 16 uçucu yağ, H. pylori P1’e karşı antimikrobiyal aktiviteleri açısından değerlendirildi. Bu uçucu yağların tümü, bu organizmaya karşı önemli bakterisidal aktivite sergilemiştir. Ek olarak, yağlar, hangilerinin en güçlü inhibitör etkiyi sergilediğini belirlemek için farklı H. pylori suşlarına karşı test edildi. İlginç bir şekilde, dünya çapındaki H. pylori enfeksiyonlarının yüzde 90’ından fazlasından sorumlu olan H. pylori 1172 de dahil olmak üzere, çeşitli uçucu yağlar, ampisilin ve metronidazole dirençli suşların büyümesini engelledi.

anason yağının faydaları nelerdir?

Anason bitkisinin doğal bir bileşeni olan anason yağı, sıçanlarda epileptik nöbetlerin süresini ve sıklığını azaltır. Bu yağ, elektrokortikografi kullanılarak kaydedilen epileptik patlama deşarjlarının Personel Sağlık genliğini azaltmada da etkilidir. Bununla birlikte, anason yağının etkilerinin tutarlı olmadığı ve farklı kişiler arasında değişebileceği unutulmamalıdır.

Anason yağı, epileptik nöbetlere yardımcı olabilecek antikonvülsan özelliklere sahiptir. GABAerjik sistemi modüle ederek ve iyon kanalları aracılığıyla iyonik akımları değiştirerek nöbetleri azaltabilir. Bu makale, hem hayvan modellerinde hem de insan vaka çalışmalarında gerçekleştirilen çalışmaları içeren EO’lar ve epilepsi ile ilgili mevcut kanıtları gözden geçirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat