Sendika

Anadolu Sağlık-Sen Başkanı Yeni Enflasyona İlişkin Açıklama Yaptı

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, Temmuz ayı enflasyon verilerinin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) açıkladıktan sonra yaptığı açıklamada, sınırlı ve sabit gelire sahip memurların enflasyonun baskısı altında zorlandığını belirtti.

Taşkın, Temmuz enflasyon rakamları üzerine dar gelirli memurların zorluk yaşadığını enflasyonun gerçek değerinin resmi rakamlardan daha fazla olduğunu ifade eden Taşkın, seyyanen zammin kök maaşa eklenmesi ve emeklilik döneminde ek ödemelerin kullanılabilmesi için düzenlemeler yapılmasının önemine dikkat çekti.

TÜİK tarafından Temmuz ayındaki enflasyonun aylık %9,49, yıllık olarak ise %47,83 olarak rapor edilirken, fakat diğer kaynakların bunun daha yüksek olduğunu vurgulayan Taşkın, vatandaşların alışveriş yaptığı market,pazar gibi yerlerde gerçek enflasyonun gözle görülür olduğunu ifade etti. Özellikle sınırlı ve sabit gelire sahip memur ve emeklilerinin adeta markete gitmeyi kabus olarak gördüklerini belirten Taşkın, temmuz ayı maaş zammının hemen eridiğini, bugün açıklanan rakamlara göre ise memur ve emeklilerin yıl sonununu çıkarmasının oldukça zor olduğunu açıkladı.

Başkan Taşkın, kök maaşa dahil edilmeyen 8077 TL tutarındaki seyyanen zammın memurlar için negatif etkiler ortaya çıkardığını söyledi. Bu ek ödemenin emeklilik döneminde de yararlanılamayacağını belirten Taşkın, ayrıca memur emeklilerine verilmeyen seyyanen zammın onların yaşamlarını daha da zorlaştırdığını ifade etti. Özellikle artan enflasyonun karşısında, memurların ve emeklilerin aralık ayına kadar dayanmanın giderek çetinleştiğine parmak bastı.

Toplumun refah seviyesini düşürerek ahlaki değerleri de zayıflattığına inandıkları enflasyonla etkin ve ciddi bir mücadelenin gerekliliğine dikkat çeken Taşkın, ayrıca bu konuda  daha etkin denetim mekanizmalarının olması gerektiğin belirtti. Açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı:

“Dar ve sabit gelirli memurların maaşları hızla eridiği için faturalara yetişemiyor! Konut (elektrik, kira, su, yakıt), giyim, sağlık, gıda ve ulaşım giderleri artarken maaşlar geriye gidiyor. Yapılması zorunlu aylık harcamalarına yetişemeyen memur ve memur emeklileri hızla yoksullaşırken, enflasyonun geldiği seviye dikkate alınmıyor olacak ki 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerine başlayan yetkili Konfederasyon ne yazık ki 30 bin TL maaştan söz ediyor! Temmuz ayı yoksulluk sınırının 37,974 TL. olduğu bir dönemde memurların içinde bulunduğu zor koşulları ve ruh halini anlamayan bir sendikal anlayışla karşı karşıyayız.

Memurun geçim şartlarının iyileştirilmesi için; vergi diliminin yükseltilmesi, vergi oranının %10-15 arasındaki bir oranda sabitlenmesi, aylık enflasyon oranının her ay maaşla birlikte verilmesi, 8077 TL. seyyanen zammın kök maaşa yansıtılması, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılarak tek kalemde maaş verilmesi gereklidir. Bu nedenlerle, memurların ücretlerinin iyileştirilmesi için acilen bir düzenleme yapılmalıdır. Şunun bilinmesi gerekir ki yoksullaştık! Halimizden anlayın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat