Gündem

Ameliyat Olan Kadının Karnında Cerrahi Alet Unutuldu

Yeni Zelanda’nın Auckland şehir hastanesinde yapılan sezaryen ameliyatı sonrası 18 ay süresince sürekli ağrı yaşayan bir kadının karın içinde bir yemek tabağı kadar büyük bir cerrahi alet bulunduğu açıklandı.

2020 yılında, Yeni Zelandalı bir anne sezaryenle doğum yaptıktan sonra kronik ağrılar yaşamaya başladı. 2020’deki operasyon esnasında bir cerrah, bir kıdemli kayıt memuru, dört hemşire, iki anestezi uzmanı, iki anestezi teknisyeni ve bir ameliyathane ebesinin ameliyathane ekibinde olduğu ifade edildi.

Kronik ağrıları devam eden kadının karnında yapılan tomografi sonrasında bir ekartörün bulunduğu belirlendi. 2021 yılında yeniden ameliyat edilen kadın sağlığına kavuştu.

İncelemelerin ardından, 20’li yaşlarında olan hastanın yaşadığı durum hakkında açıklama yapan Te Whatu Ora Auckland Hastanesi, “hastaya makul ölçüde beceri ve bakım sağlanmadığı” iddialarını reddetti. Fakat 4 Eylül Pazartesi günü açıklama yapan Yeni Zelanda Sağlık ve Engellilik Komiseri Morag McDowell, hastanenin hasta hakları kanununa aykırı davrandığını bildirdi.

Te Whatu Ora Auckland Hastanesi Operasyon Direktörü Dr. Mike Shepherd, yapılan hatadan dolayı özür diledi. McDowell, raporunda plasentanın doğum kanalı girişini tıkaması riski sebebiyle kadının önceden planlanmış bir şekilde sezaryen ameliyatına alındığını ve ameliyat sırasında yaranın kenarlarını geri çekmek için kullanılan Alexis marka cerrahi bir ayırıcının ameliyat sonrasında kadının içinde unutulduğunu belirtti. (Kaynak: TRT Haber)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu