Gündem

Ambulansla Doğuma Giden Kadın Ve Bebeğine Hayati Müdahale

Tefenni ilçesinde ikamet eden 23 yaşındaki genç kadın, hamileliğinin 9’uncu ayı olan 9 Aralık’ta sancılarının başlamasıyla birlikte 112 Acil Çağrı Merkezini arayarak yardım talebinde bulundu.

İhbar üzerine 112 Acil Sağlık ekibinin ambulansa aldığı genç kadın, tam donanımlı bir hastaneye götürüldüğü esnada sancılarının artmasıyla birlikte fenalaştı. Boynuna kordonu dolanan ve nefes alması duraksayan bebek, sağlık ekibinin başarılı müdahalesiyle ambulansta sağlıklı bir biçimde hayata gözlerini açtı. Sağlık çalışanları bebeğe Halil adını verdi. Burdur Devlet Hastanesinde kontrol altında tutulan anne ve bebek daha sonra taburcu edildi.

– Hayati müdahaleyi gerçekleştiren sağlıkçı eşiyle aynı ambulansta görev yapıyor

Doğumu sorunsuz ve başarılı bir şekilde gerçekleştiren acil tıp teknisyeni Sena ve paramedik eşi Berk Uysal ile paramedik Rahim Dikmen, Yokuş Mahallesi’nde bulunan evlerinde anne ve bebeğine ziyarette bulundu. Ambulansla eve gelen 112 Acil Servis ekibi, bebeği ve anneyi sağlıklı görmenin sevincini yaşadı.

Berk Uysal, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, bir buçuk senedir evli olduklarını, birlikte görev yaptığı eşiyle birlikte kendi çocuklarından önce “Halil bebeği” kucakladıklarını belirtti.

Uysal, 5 senedir bu mesleği yaptığını fakat ambulansta doğum vakasına ilk defa rastladığını söyleyerek, hastaneye 10 kilometre kala doğumun başladığını fark edince bebeğin ve annenin hayatını riske atmak istemediklerini belirtti.

Uysal, “Boynuna kordon dolanmasını çözdüğümüz bebeğe oksijen verdik. Bebeği sağlıklı şekilde kucağımıza aldık. Ambulans, küçük bir acil servis niteliğindedir.” sözlerini kullandı.

Uysal, “Zaten korku ve tereddüt yaşarsanız bu mesleği yapamazsınız. Bebekteki problemi görünce hızlı bir şekilde gerekli müdahaleyi yapmamız lazımdı. Bunu da başarını bir şekilde yaptık. Bebek doğduktan sonra eşimin kucağındaydı, onu da çok heyecanlı gördüm. Bebeği sağlıklı ve hareketli gördüğümüz için çok mutlu olduk. Çok güzel bir duyguydu. Biz de yeni evliyiz. İnşallah bize de nasip olur. Bu olay bizim için güzel bir anı olarak kaldı.” şeklinde ekledi.

– “Bebeğin ağlama sesini duyunca ekip olarak gözlerimiz doldu”

Acil Tıp Teknisyeni olarak görev yapan Sena Uysal da eşiyle bazı günler nöbetlerinin aynı gün olduğunu, o gün de Halil bebeğin doğumunu birlikte gerçekleştirdiklerini anlattı.

Anneyi sakinleştirmeye çalışan Uysal, “Anneyi sakinleştirirken bir yandan da ‘İyiyiz, biz bu işi hallederiz.’ diye bir birimize destek verdik.” dedi.

Bebeğin ağlamasıyla gözlerinin dolduğunu ifade eden Uysal, “Sevinçten çığlık attık. ‘Bebeği kurtardık bu işi başardık.’ dedik. Sonrasında eşimle birbirimize sarıldık. Bebeğin ağlama sesini duyunca anne de sakinleşti, bebeğiyle buluşunca gözleri doldu. Bizim de ekip olarak gözlerimiz doldu. Elimizde bir iki dakika önce hayata ‘merhaba’ demiş bir bebeğe bakıyorduk, o anlar çok güzeldi. Gurur verici bir duyguydu.” söylemlerinde bulundu.

O gece ambulansta şoför olarak görev yapan Paramedik Rahim Dikmen de hastaneye gittikleri esnada yoğun sisten dolayı görüş mesafesinin zaman zaman 10 metreye kadar düştüğünü söyledi.

Doğum esnasında ambulansın hareket etmemesi gerektiğini ifade eden Dikmen, “Aracı sağa çekip hemen doğum hazırlığımızı yaptık. Bebek gelirken boynuna dolanan kordonu gördüm. Kordonu baş kısmından yukarı çekerek bir manevrayla çıkardım. Kordon çözülmezse annenin ıkınmasıyla bebeğin solunumu durabilirdi. Bebeğin ağlama sesiyle o andaki stres, gerginlik bir anda mutluluğa dönüştü. Bugün de bebeğin sağlıklı olduğunu gördük.” dedi.

Suriye uyruklu Sara ve Adnan Hamid çifti de ikinci bebeklerini sağlıklı olarak dünyaya getirdikleri için mutlu olduklarından bahsederek, doğumu gerçekleştiren kahraman sağlık personellerine teşekkür etti.

– “Arkadaşlarımızı teşekkür belgesiyle ödüllendireceğiz”

İl Sağlık Müdürü Sırrı Şenbayram da nadiren de olsa ambulansta doğum vakalarına rastlanıldığını, bu gibi durumlarda gerekli donanım ve başarılı personellerin ambulanslarda çalıştığının altını çizerek “Böyle durumlarda tıbbi işlemleri de ambulansta gerçekleştirebiliyoruz. Bu vakada da arkadaşlarımız gerekli müdahaleyi başarılı biçimde yaparak zor bir doğumun üstesinden geldiler. Kendilerini teşekkür belgesiyle ödüllendireceğiz.” söylemlerinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu