Gündem

Bir Sağlık Personelinin Yaşamını Yitirdiği, Diğerinin Yaralandığı Ambulans Kazasında Yeni Gelişme

Aydın’ın Germencik ilçesinde kaza yapan yaralıya müdahale etmek amacıyla ambulanstan inen acil tıp teknisyenlerinden (ATT) Hasan Kaymaz’ın (26) ölümüne, Fatma Kavaklı’nın (36) da yaralanmasına neden olan sürücü Anıl Özyıldız (33) hakkında toplam 7 yıla kadar hapis istemi ile dava açıldı. Ambulans şoförü Rıdvan Kavaklı (31) ifadesinde, “Kaza yerine herhangi bir uyarıcı işaret koymadık” diye konuştu.

6 Mart 2023’te saat 11.30 sıralarında İzmir-Aydın Otoyolu Alangüllü Mahallesi yakınlarında meydana gelen kazada, İzmir’den Aydın yönüne giden Rus turist Anna Timkina (30), kontrolünü kaybettiği otomobili ile bariyerlere çarpıp, yaralandı. Yoldan geçen Rıdvan Kavaklı kazayı fark edip, kullandığı ambulansı durdurdu. Ambulanstaki sağlık personeli, Rus turiste müdahale etmek için ambulanstan indi. O esnada İzmir yönünden gelen Anıl Özyıldız kullandığı otomobil, ambulanstaki sağlık ekibinden Hasan Kaymaz ve Fatma Kavaklı’ya çarptı. Yaralılar, Atatürk Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Yaralılardan Hasan Kaymaz tüm müdahalelere rağmen kurtarılamazken, diğer yaralılar tedavileri sonrası taburcu edildi.

KAZAYI KAMERALAR KAYDETTİ

Kaza sonrası gözaltına alınan otomobil sürücüsü Anıl Özyıldız, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Kaza ise ambulansın kamerasına yansıdı. Otomobilin, sağlık personeli Fatma Kavaklı’ya çarparak ambulans kapısı ile yola savurması kameralara yansıdı.

SAĞLIK PERSONELİNE ÇARPAN SÜRÜCÜ ASLİ, AMBULANS EKİBİ TALİ KUSURLU SAYILDI

Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi Raporu belli oldu. Rapora göre;  Özyıldız’ın kaza yapan ile önde park halindeki ambulansın varlığını dikkate alıp, kontrollü ve tedbirli gitmesi gerekirken buna uygun sürüş yapmadığına değinildi. Özyıldız’ın tehlikeli şekilde olay yerine yaklaşarak kazanın oluşumuna sebebiyet verdiği anlaşıldığından; dikkat ve özen yükümlülüklerine aykırı davranması nedeniyle asli kusurlu bulunduğu ifade edildi. Kazada yaralanan Fatma Kavaklı ise gerekli emniyet önlemi alınmayan ambulansın sol ön kapısında bulunduğu ve yaya olarak can güvenliğini tehlikeye düşürdüğü aktarıldı. Kavaklı’nın kendisinin yaralanmasında dikkat ve özen yükümlülüklerini yerine getirmediği için tali kusurlu bulunduğu ifade edildi. Hasan Kaymaz’ın da Kavaklı gibi aynı gerekçeyle tali kusurlu olduğu yine raporda yer aldı.

İDDİANAME HAZIRLANDI

Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı, kaza ile ilgili iddianame hazırladı. Anıl Özyıldız hakkında ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar, ‘taksirle yaralamaya neden olma’ suçundan da 3 aydan 1 yıla kadar hapis istendi. Rıdvan Kavaklı hakkında ise ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

GÖRÜŞÜM AÇIKTI

İddianamede sürücülerin ifadesine de yer verildi. Anıl Özyıldız’ın ifadesinde, “Sol şeritte yasal sınırlar içerisinde seyrediyordum. Sol şeridin orta şerit hizasına yakın vaziyette seyreden bir araç ve önünde ambulans olduğunu fark ettim. İlk başta bu araç ve ambulansın durduğunu görmedim. Araçların hareket halinde olduğunu düşündüm. Herhangi bir uyarı, ikaz, duba yoktu. Görüşüm açıktı. Görüşümü engelleyecek herhangi bir viraj yoktu. Araçların durduğunu fark edince hemen frene bastım. Araç durmayınca çarpmamak için orta kısımda bulunan bariyerlere doğru direksiyonu kırdım. Kazalı araca değil; ama onun önünde bulunan ambulans ve sağlık çalışanlarına çarptım. Olay çok ani geliştiği için ve önümde kazalı araç olduğu için hemen manevra yaparak sola kırdığım için yol üzerinde kimseyi görmedim. Meydana gelen olayda herhangi bir kusurum yoktur” dediği öğrenildi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu