Gündem

Alzheimer’ın İlerlemesini Yavaşlatan İlaca FDA’dan Tam Onay

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlattığı görülen “Leqembi isimli ilaca tam onay verdi.

Çağımızın en yaygın hastalığından biri Alzheimer’ın engellenmesi için bilim insanları çalışmalarına son sürat devam ediyor. Beyin hücrelerinin yok olmasına neden olan Alzheimer hastalığıyla ilgili sevindiren haber ABD Gıda ve İlaç Dairesi(FDA)’dan geldi.

FDA, ocak ayında ön onayı alınan, yetişkinlerde görülen Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatmaya yönelik üretilen bir ilacı ilk kez tam onayladı.

FDA’da Nörobilim Ofisi yetkilisi Teresa Buracchi, FDA’nın onayıyla ilacın Alzheimer hastaları için “güvenli ve etkili” bir tedavi olduğunun doğrulandığını kaydetti.

Araştırmalarda, 18 aylık tedavi ile hastalığın ilerlemesini yüzde 27 yavaşlattığı görülen ilacın, beyindeki amiloid-beta plaklarını hedef aldığı belirtiliyor.

İlaç, hafıza ve düşünmedeki zayıflamayı yavaşlatabileceğini ortaya koyan, türünün ilk örneği olarak gösteriliyor. Piyasadaki diğer ilaçlar hastalığın yalnızca semptomlarını hedef alıyordu.

Öte yandan uzmanlar, ilacın hastalığı durdurmayacağı ve yalnızca ilk evredeki kişilerin daha bağımsız hareket edebilmelerini sağlayabileceği yorumunu yapıyor.

Alzheimer Derneği’ne göre, ABD’de 65 yaş ve üstü yaklaşık 6,7 milyon yetişkin Alzheimer hastalığına sahip. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat