Gündem

Akıllı Kıyafetler Dönemi Başlıyor: Veri Kaydedebilen Kumaşa 22 Milyon Dolarlık Yatırım

Aksiyon ve bilim kurgu filmlerinin gözdesi akıllı kıyafetler, ABD tarafından desteklenerek gerçek dünyaya getiriliyor. Bu gelişmeler ışığında akıllı tekstil (AST) üretimine 22 milyon dolarlık büyük bir yatırımın yapıldığı duyuruldu.

Ulusal İstihbarat Direktörlüğü Ofisi, gelişmiş akıllı tekstilin İstihbarat İleri Araştırma Projeleri Faaliyeti (IARPA) kapsamında geliştirildiğini ifade etti. Bu program, “Akıllı e-pantolon” olarak adlandırılıyor ve ABD hükümetinin kumaşa entegre edilmiş kameralar, sensörler ve tellerle akıllı tekstil sektörünü geliştirmeyi amaçlıyor.

Akıllı e-pantolon projesi, akıllı kıyafetler ile veri yakalamanın yanında görüntülerin, videoların ve seslerin kaydedilmesini ve GPS bilgilerini hükümete aktarılabilmesini hedefliyor. Ayrıca, ABD, bu elektronikle donatılmış günlük giyimleri tasarlarken, kumaşın günlük kullanımda sorunsuz bir şekilde esnetilmesine, bükülmesine ve yıkanmasına izin verecek şekilde olmasını sağlıyor.

Son gelişmeler, bu tür “akıllı kumaş”ın geliştirilmesine ilgi gösteren pek çok kuruluş ve şirket arasında dünya çapında ünlü teknoloji şirketi Apple dahil olmak üzere birçok şirketin yatırım yaptığını gösteriyor, ancak henüz en son teknolojik seviyeye ulaşmış değil. (Kaynak: TRT Haber)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu